BizTalk Server 2010 R2

Biztalk Server 2010 yaklaşık 1.5 yıl kadar önce yayınlanan , endüstride en fazla kullanılan integration ve connectivity sunucularından biridir. Süre olarak tahminen Windows server 8 ‘in yayınlanmasından 6 ay kadar sonra Biztal Server 2010 için R2 sürümü yayınlanacaktır.

R2 ile neler yeni bakmak isterseniz aşağıdaki özelliklere bakabilirsiniz.

Continue reading “BizTalk Server 2010 R2”

CRL Distribution Point Yapılandırması

Biliyorsunuz ki on-premises tarafında (yani yerel ağınızda) sertifika otoritesi kullanmak ve yönetmek public bir otoriteden (verisign gibi) sertifika almaya göre genelde karmaşık görünmektedir. Bende bu karmaşadan bir kuple çekip incelemek ve yazmak istedim. Daha önceki yazılarımda sertifika otoritesi kurulum konfigurasyonu ve çeşitli hizmetlerde kullanılması ile ilgili konuları yazmıştım. Şimdi ise yine sertifika otoritesi ile ilgili olarak örneğin sstp vpn kullanmak isteyen firmalarda kullanıcının bilgisayarları domaine dahil olmadığı için (örneğin evdeki makinesi) alınan revocation checking hatalarını inceleyip hataları gidermeye yönelik bir paylaşımda bulunmak istedim.

Continue reading “CRL Distribution Point Yapılandırması”

Lync Server 2010 Mobility Services Yapılandırması

Lync Server 2010 için mobility servislerin desteği kısa bir süre önce duyuruldu ve hizmete sunuldu. Yapının hazırlanması için official guide ve deneyenlerin izlenimleri çeşitli portallarda mevcuttur. Yönettiğim üretim ortamıma mobilty desteğini kazandırmayı bende bugün planıma dahil etmiştim . Bu yazımda kurulumunu tamamladığım ve internal network’te yer alan wi-fi access point’lere bağlı mobil cihazlardan Lync Server 2010’a giriş uygulamamı ve izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Sıradaki planımda External user’lar için Lync Client erişimi ve Mobility erişimi gelmektedir. Malum her biri bir süreç J

Lync Server 2010 yapımın , DNS yapımın ve kullandığım sertifikaların değişim sürecini açıklamaya başlayabilirim.

Continue reading “Lync Server 2010 Mobility Services Yapılandırması”

Lync Server 2010 Archiving Server Rolünün Kurulumu ve Konfigürasyonu

 

Lync Server 2010’un sunduğu bileşenlerden biri olan Archiving Server rolü ; instant message içeriğinin , konferans görüşmelerin (şirket kurallarına yada yükümlülüklerine uyma adına) arşivlenmesini sağlar. Archiving Server = Company Compliance diye düşünebiliriz.

Archiving Server bileşenlerinin bilgisini içeren topoloji değişimini hazırlamak ve yayınlamak için topology builder kullanılmaktadır. Ardında topology builder ile hazırlayıp yayınladığımız kurulum bilgisine göre Lync Server Deployment sihirbazı gerekli paketleri kurmaktadır. Yapınızdan birden fazla Front End Pool yada Standard Edition sunucu varsa , tamamı üzerinde arşivlemeyi etkinleştirmelisiniz. İşleme başlayabiliriz.

Continue reading “Lync Server 2010 Archiving Server Rolünün Kurulumu ve Konfigürasyonu”

Revoke Remote Desktop Services Per Device Client Access License

Remote Desktop Session Host (RD Session Host) sunucunuz Per Device licensing mode’u kullanması için yapılandırıldığında, ve istemci bilgisayar yada cihaz RD Session Host sunucusuna ilk defa bağlandığında , istemci bilgisayar yada cihaz varsayılanda geçici bir lisans kullanır. İstemci bilgisayar yada cihaz sunucuya ikinci defa bağlandığından , eğer RD License server aktive edildiyse ve içinde yeterli derecede RDS Per Device CAL(client access license) varsa , istemciye devamlı kullanımı için RDS License sunucusu tarafından Per Device CAL verilir. Fakat lisans sunucusu aktive edilmemişse yada kullanılması için yeterli RDS Per Device CAL yoksa , istemci ilk bağlantısında aldığı geçici lisansı kullanmaya devam eder. Geçici lisansın kullanım süresi 90 gündür.

Continue reading “Revoke Remote Desktop Services Per Device Client Access License”