SCOM 2012 için SQL Server (2008 R2 SP1 CU5) Reporting Service Yapılandırması

 

SCOM, daha önce de olduğu gibi yeni nesil System Center ailesinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.Bir nevi olmazsa olmazıdır.Bu yazımda sql server ve scom ürünlerinin farklı sunucular üzerinde olduğu yapımı kurarken scom 2012 kurulum sihirbazının bize sorduğu sql server reporting service konfigürasyonu açıkmalak istiyorum.

Continue reading “SCOM 2012 için SQL Server (2008 R2 SP1 CU5) Reporting Service Yapılandırması”

Biztalk Server 2010 Kurulumu–Biztalk Server’ın konfigürasyonu

Önceki yazılarımda , multi computer installation için gereken tüm hazırlık aşamalarını anlatmıştım. Artık biztalk server’ın konfigürasyon aşamasına geçebiliriz.

Daha önce biztalk kurulumu ile yazımı http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/6840.biztalk-server-2010-kurulumu-tr-tr.aspx adresinde yayınlamıştım. Kurulum aşamalarını genel olarak ifade etmiştim. Bu yazımda ağırlıklı olarak konfigürasyon kısmına değinmek istiyorum.

Continue reading “Biztalk Server 2010 Kurulumu–Biztalk Server’ın konfigürasyonu”

Vmware ESXi5 üzerine Windows Server 8 kurulumu

Developer Preview sürümü yayınlanan windows server 8 işletim sistemini yakın zamana kadar ESX üzerinde çalıştırmak istediğimizde hata alıyorduk. Vmware’in ESXi 5 sürümü için çıkarılan güncellemelerden sonra ESXi 5 versiyonu çalıştıran bir host üzerine yeni nesil server ve client platform’larını kurabiliyoruz.Güncelleme için aşağıda açıkladığım biçimde update manager’ı kullanabilirsiniz.

Continue reading “Vmware ESXi5 üzerine Windows Server 8 kurulumu”

Biztalk Server 2010 Kurulumu–SQL ve BT arasındaki bağlantının test edilmesi

Biztalk’un kurulumu ve konfigürasyonu için hamle yapmadan önce SQL server ve Biztalk Server arasındaki bağlantının ( DTC bağlantısı ve SQL bağlantısı ) test edilmesi ileride karşılaşabileceğim bir çok problemin önüne geçecektir.

Test için kullanacağımız araçlar :

Continue reading “Biztalk Server 2010 Kurulumu–SQL ve BT arasındaki bağlantının test edilmesi”

Biztalk Server 2010 Kurulumu–Biztalk server sunucusu için gereksinimlerin hazırlanması

Önceki yazılarımda , multi computer installation için gereken windows group’larını , servis account’larını , genel olarak sunucuların hazırlanmasını ve sql server 2008 r2 için gereken tüm detayı anlatmıştım. Bu yazımda benzer detayı Biztalk Server için açıklayacağım.

Başlangıçta her zaman ki gibi aşağıdakilerin sağlanmış olması gerekir.

Continue reading “Biztalk Server 2010 Kurulumu–Biztalk server sunucusu için gereksinimlerin hazırlanması”

Biztalk Server 2010 Kurulumu–SQL Server`ın hazırlanması

Önceki yazılarımda servis account’larını , windows group’larını ve sunucuların hazırlanmasını anlatmıştım. Bu yazımızda ve sonrasında sunucu kurulumları aşamasını detaylandırıp açıklayacağım.

Genel olarak  SQL Server kurulumuna geçmeden önce ilgili sunucuda yapılmış olması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Continue reading “Biztalk Server 2010 Kurulumu–SQL Server`ın hazırlanması”