Biztalk Server 2010 Configuration , BAM_DM_ResendJournalActivity is already exist hatasına dair…

Merhaba ,

Bir sebepten dolayı Biztalk Server 2010’da daha önce yaptığınız konfigurasyonu sildiniz ve yeniden yapmak istiyorsunuz. SQL Server’da SSO dahil Biztalk’a dair bütün database’leri sildiniz

Configuration Wizard’da,

EDI/AS2 Runtime kısmında aşağıdaki hatayı alabilirsiniz.

Deploying Activity… ERROR: The BAM deployment failed.
DTS package BAM_DM_ResendJournalActivity already exists on server sql_server_fqdn.

Çözüm için :

Continue reading “Biztalk Server 2010 Configuration , BAM_DM_ResendJournalActivity is already exist hatasına dair…”

SCOM 2012 ile Cisco switch`lerin gözlemi

Merhaba ,

Yeni nesil SC 2012 ürün ailesinin artık vazgeçilmezler arasında olduğu şu dönemde , asset’lerimiz sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını gözlemlemek ve gerektiğinde hızlı aksiyon alabilmek için SCOM kullanıyoruz.

Burada paylaşmak istediğim SCOM 2012 ile yapımızda hizmet veren network cihazlarını nasıl gözlemleyeceğimiz olacak. Yazımın bu kısmının konusu , Cisco cihazlarımızı snmp ile gözleme hazırlamak ve SCOM konsolundan bu cizhaları keşfetmek olacaktır. İlerleyen yazımda keşfettiğimiz cihazlara dair neler yapabiliyoruzu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yapılandırılmadıysa switch’lerimizi snmp ile trap için yaplandıralım.

Continue reading “SCOM 2012 ile Cisco switch`lerin gözlemi”

Exchange Server 2003 ve Exchange Server 2010 , Co-existence durumları…

Herkese merhaba,

Yine bir sorun ile karşı karşıyaydım. Bence ilginç bir durumdu Smile

Exchange server 2003 ve exchange server 2010 versiyonlarının co-existence olarak çalıştığı bir exchange organizasyonunda Exchange Server 2003 ‘te açılan/varolan bir mailbox’tan Exchange Server 2010’da açılan bir mailbox’a email gönderilememekteydi. Tam tersi de geçerliydi.

Bunun başta routing group connectorler’den kaynaklandığını düşündüm. Kontrol ettim hiçbir sorun yoktu düzgün bir şekilde routing group connector’ler açılmıştı/yapılandırılmıştı. Send ve receive connectoler’de düzgün birşekilde yapılandırılmıştı.

Google+Technet ikilisinden sonra bunun permission sorunun olduğunu elde ettim.

Çözüm için gerekenler aşağıdaki gibiydi.

1- ADSIEDIT

2- Configuration > Services > MicrosoftExchange > Exchange Organization > Administrative Groups > First Administrative Group > Servers

3- Exchange server 2003 sunucu ismi üzerinde right-click , özellikler

4- Security tab’ı ve advanced butonu

5- “include inheritable permissions” işaretli olup olaadığı kontrol edilip değilse işaretlenmeliydi.

Bu bütün exchange server 2003’ler uzerınde yapılmalıyıdı. Sonuç =Pozitif. Artık exchange server 2010’daki mailbox-enabled user’lar, 2003’teki mailbox-enabled user’lara email atabilmekteler.

Herkese sorunsuz ne neşeli günler.

SCCM 2012 , Task Sequence uygulanışı sırasında Command Prompt

Merhaba,

SCCM 2012 ile build,capture.deploy işlemleri sırasında olası hataları gözlemlemek için comman prompt’a ihtiyaç duyabilirsiniz. F8 tuşu ile cmd ekranı açılabilmektedir. Fakat öncesinde BOOT image’ınızda cmd desteğini açmanız gerekmektedir. Nasıl açabileceğimiz konusunda aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz.

image

Ardından Distribution Point’I update etmeyi unutmamak gerekir.

 

neşeli günler dilerim.

Exchange Server 2010 , msExchCurrentServerRoles , Remove Role

Merhaba,

Bugün yaşadığım bir deneyimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yapıyı anlatayım;

Bir tane AD forest’ım mevcuttu. Forest’ın isminin nwtraders.msft olduğunu varsayın.

Altında fazlaca site mevcuttu.Ayrıca nwtraders.msft forest’ı altında 10 kadar child domain vardı.

 

Bu yapıda halen hizmet vermekte olan 8 adet Exchange Server 2003 çalıştıran bir adet Exchange organizasyonu vardı. Exchange Server’lardan 1 tanesi Front End server olarak kullanılıyordu.Ve bu front end server smart host tanımlaması ile email’leri bir başka stmp gateway’e aktarıyordu. (av/as amaçlı)

Yapıya, exchange server 2010’a transition amacıyla 2 adet üzerinde cas kurulu (cas array haline getirilmiş nlb ile) ve hub kurulu  sunucular eklenmiş. 4 adet dag olması düşünülerek mailbox server eklenmiş. 2 adet edge server olması düşünülen sunucu eklenmiş.

Continue reading “Exchange Server 2010 , msExchCurrentServerRoles , Remove Role”

SCCM 2012–PXE Boot Aborted

Merhaba ,

SCCM 2012 ile işletim sistemi dağıtmak amacıyla yapılması gerekenleri yaptınız ve denemektesiniz. . Eğer başarılı başarısız denemeleriniz sırasında

unkown1

ansızın üsteki gibi pxe boot iptal edilmeye başlarsa, daha önceki denemelerden kaynaklanan adversitement’lerınızı temizlemeniz gerekiyor demektir. Burada işletim sistemi ,için oluşturduğunuz task sequence’ı All Unknown Computers’a deploy ettiğinizi varsayıyorum. Kurulum yapmak istediğimiz client henüz unknown ( yada biz tanımlamadığımızdan) olduğundan advertisement’ı silme işlemi temizlenmiyor.

Bu durumun farkında olmadan WDS servisini yeniden başlatmayı deniyorsunuz ama soruna çözüm olmuyor.

Çözüm için aşağıda yerini belirttiğim unknown objelerini/objesini  silmeniz gerekiyor.

image

Ardından işletim sistemi kurmak istediğiniz client’ınızı yeniden başlatıp size F12’ye basmanızı söğlemesini bekleyip işleminize devam edebilirsiniz.

herkese neşeli günler…

SCCM 2012–Bir yazılımın yüklü olmadığı bilgisayarların topluluğunu bulmak için …

Örneğin Microsoft Lync 2010 yüklü olmayan bilgisayarlar topluluğu için ;

Siz Program Ekle kaldır kısmından (test pc nizden olabilir) istediğini programın tam ismine bakıp değiştirerek kullanabilirsiniz.

select SMS_R_System.ResourceID,SMS_R_System.ResourceType,SMS_R_System.Name,SMS_R_System.SMSUniqueIdentifier,SMS_R_System.ResourceDomainORWorkgroup,SMS_R_System.Client
from SMS_R_System
inner join SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM on SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.ResourceID = SMS_R_System.ResourceId
where SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.Name not in
(select distinct SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.Name
from SMS_R_System
inner join SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM on SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.ResourceID = SMS_R_System.ResourceId
inner join SMS_G_System_ADD_REMOVE_PROGRAMS on SMS_G_System_ADD_REMOVE_PROGRAMS.ResourceID = SMS_R_System.ResourceId
where SMS_G_System_ADD_REMOVE_PROGRAMS.DisplayName like “%Microsoft Lync 2010%”)

 

Bu sorgudaki püf nokta ; SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.Name yapısı sorgulanırken “not in” ile kısıtlanmış olması… Bence süper olmuş ,

Not : Sitenin sablonundan dolayi sorgunun tamamını kopyalayamazsanız iletişime geçebilirsiniz.

iyi çalışmalar

SCCM 2012 ile 64 bit ve 32 bit platformların sorgulanması

Genel ihtiyaç olan ve bir collection altında toplanmak istenen işletim sistemleri için aşağıdaki soruları kullanabilirsiniz.

Tüm 64 bit Windows 7 ‘ler için

select SMS_R_SYSTEM.ResourceID,SMS_R_SYSTEM.ResourceType,SMS_R_SYSTEM.Name,SMS_R_SYSTEM.SMSUniqueIdentifier,SMS_R_SYSTEM.ResourceDomainORWorkgroup,SMS_R_SYSTEM.Client from SMS_R_System inner join SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM on SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.ResourceID = SMS_R_System.ResourceId inner join SMS_G_System_OPERATING_SYSTEM on SMS_G_System_OPERATING_SYSTEM.ResourceID = SMS_R_System.ResourceId where SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.SystemType = "x64-based PC" and SMS_G_System_OPERATING_SYSTEM.Caption like "Microsoft Windows 7%"

Tüm 32 bit Windows 7 ‘ler için

select SMS_R_SYSTEM.ResourceID,SMS_R_SYSTEM.ResourceType,SMS_R_SYSTEM.Name,SMS_R_SYSTEM.SMSUniqueIdentifier,SMS_R_SYSTEM.ResourceDomainORWorkgroup,SMS_R_SYSTEM.Client from SMS_R_System inner join SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM on SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.ResourceID = SMS_R_System.ResourceId inner join SMS_G_System_OPERATING_SYSTEM on SMS_G_System_OPERATING_SYSTEM.ResourceID = SMS_R_System.ResourceId where SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.SystemType = “X86-based PC” and SMS_G_System_OPERATING_SYSTEM.Caption like “Microsoft Windows 7%

herkese iyi çalışmlar…

Not : Sitenin sablonundan dolayi sorgunun tamamını kopyalayamazsanız iletişime geçebilirsiniz.

SCCM 2012 ile Software Update,Update Deployment

Herkese merhaba ,

http://social.technet.microsoft.com/Forums/tr-TR/systemcentertr/thread/3547ff19-8f67-439f-8bfb-c0d7eecdfd4c yada http://www.aydogmusoglu.com/sccm-2012-site-system-role-installation.html link`indeki yazımda SUP role’ünün kurulumunu yazmıştım ve son olarak senkronizasyona bırakmıştım. Bugün senkronizasyon sonrasında update’lerin sınıflandırılmasını ve windows 7’ler için uygun olan update’lerin dağıtımını yapalım.

  Continue reading “SCCM 2012 ile Software Update,Update Deployment”