Windows Server 2012–IPAM Server ile işlemler ve gözlemler

Merhaba;

Bir önceki uygulamamızda (http://www.aydogmusoglu.com/windows-server-2012ipam-server-konfigrasyonu.html) IPAM server yapılandırmasını tamamlamıştık. Bu uygulamamızda IPAM Server ile bir kaç yönetim ve gözlem yapacağız.

DHCP ve DNS server gözlemi

DHCP Server’da Scope oluşturmak

IP address Space gözlemi işlemlerini inceleyeceğiz.

Continue reading “Windows Server 2012–IPAM Server ile işlemler ve gözlemler”

Windows Server 2012–IPAM Server Konfigürasyonu

Merhaba ,

Bu uygulamamızda Windows Server 2012 ile gelen IP Address Managemenet feature’ını inceleyeceğiz. Bilindiği üzere Network yönetimi bilişim departmanı personeli olarak hemen her çalışanın sorumluluğundan olabilecek bir kısımdır. Çünkü hangi ürünü/yazılımı kullanırsanız kullanın network alt yapısı olması gereken uygunlukta değilse iletişimde geçikmeler sorunlar yaşanmaya başlayacaktır. Bu noktada windows server 2012 ile gelen IPAM , network yönetimi konsolu/aracı olarak oldukça işlevsel olabilir.

IPAM ile yönettiğiniz yapıdaki ;

DHCP Server ve Scope’larını

DNS Server ve zone’larını

IP address uzayını gözleyebilir ve yönetebilirsniz.

Uygulama sırasında kullanacağım sunucuları açıklayarak başlayabilirim.

Continue reading “Windows Server 2012–IPAM Server Konfigürasyonu”

Windows Server 2012 Network Infrastructure Management –Highly Available DHCP

Merhaba ;

Bir önceki uygulamamızda (http://www.aydogmusoglu.com/windows-server-2012-network-infrastructure-managementnic-teaming.html) server1 ve server2 üzerinde nic teaming yapısını kurmuştuk. Bu uygulamada , NIC teaming yapısını kurduğumuz server1 ve server2 üzerinde Highly available DHCP yapısını oluşturacağız.

Öncelikle server1 ve server2 sunucularındaki teamed interface’lere birer statik ip adresi vereceğim.

Server1’in statik ip adresi aşağıdaki gibidir.

Continue reading “Windows Server 2012 Network Infrastructure Management –Highly Available DHCP”

Windows Server 2012 Network Infrastructure Management–NIC Teaming

Merhaba ,

Bu uygulamamızda windows server 2012 üzerinde network infrastructure managemenet’a dair incelemeler ile devam ediyoruz. İki kısımdan oluşacak network infrastructure management yazımda ilk kısımda network (nic) teaming , ikinci kısımda dhcp failover(highly available dhcp) incelemesi yapacağım.

Her iki bölümün incelenmesinde de PS ile gelen yenilikleri de(yeni cmdlet’leri) kullanacağım.

Uygulamalar için kullandığım lab ortamım ;

DC :Domain Controller

Server1 :çift nic’li bir üye sunucu

Server2 :çift nic’li bir üye sunucu

DHCPClient :birden fazla nic’i olan bir test sunucusu (4 adet NIC)

Server1 ve Server2 ileride highly availabe dhcp server olarak yapılandırılacak. Öncesinde bu sunucular üzerindeki nic’lerde teaming konfigürasyonu yapacağız.

Continue reading “Windows Server 2012 Network Infrastructure Management–NIC Teaming”

Windows 8 ve Windows Server 2012 Beta Exams

Yeni nesil windows server platform ile ilgi alanimiza girecek olan sinavlar ,

 

 

Windows 8 and Windows Server 2012 Beta Exams

Microsoft

Windows 8 and Windows Server 2012 Beta Exams

The first beta exams for the Windows 8 and Windows Server 2012 portfolios are now available!

  • 71-410 Installing and Configuring Windows Server 2012

    Find details in the 70-410 preparation guide.

    Successful completion of the 71-410 beta exam counts as credit toward the Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA): Windows Server 2012 certification.

  • 71-687 Configuring Windows 8

    Find details in the 70-687 preparation guide.

    Successful completion of the 71-687 beta exam counts as credit toward the Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA): Windows 8 certification.

Get to know Windows Server 2012 with this First Look Clinic (FLC):

40005A: First Look Clinic: Windows Server 2012

This FLC is the among the first few Microsoft Learning products on Windows Server 2012 and paves the way for many more, including Microsoft Official Courses and other products coming soon. This FLC is built on the Windows Server 2012 Consumer Preview (Beta release) software. This three-hour FLC covers key new features in Windows Server 2012 and includes demonstrations. It outlines new management and access features for areas such as Server Manager, Active Directory, and PowerShell. It also covers storage and network improvements as well as High Availability and significant changes to Hyper-V contained within Windows Server 2012.

Schedule, promote, and deliver this Windows 8 course:

Course 20687A: Configuring Windows 8

This five-day course is ideal for IT professionals who configure or support Windows 8 computers, devices, and associated network and security resources. The networks with which these professionals typically work are configured as a domain-based or peer-to-peer environment with access to the Internet and cloud services. This is applicable for IT professionals in job roles such as consultant, desktop support technician, or IT generalist who administer Windows 8-based computers and devices as a portion of their broader technical responsibilities.

Beta exams offer you and your customers an opportunity to be among the first to take a new exam and get certified on the latest technologies. For Microsoft Partners with a Learning Competency and Microsoft Certified Trainers, this is also a great way to get ready to deliver Windows 8 training!

Note Because participation in beta exams is popular, please act quickly and encourage your customers to do the same; register with your local Prometric testing center now. Visit the Prometric website.

 

Published Date: 06/21/2012
Expiration Date: 07/06/2012
Geography: Worldwide


 

Vmware ESXi time server configuration – initial configuration

Merhaba ,

Esxi sunucunuzu kurduktan sonra time server konfigurasyonu önemli bir ayrıntı olabiliyor. Çünkü sanallarınızında kurduğunuz vmtool paket’lerinde fiziksel sunucu ile zaman senkronizasyonu bulunmakta. Fiziksel sunucuda zaman tutarsız ise sanallarınızda da tutarsızlık olacaktır. Hele ki sanallarınızdan bir tanesi domain controller ise ( additional, child yada domain tree vs.. ) zaman tutarsızlığı can sıkıcı hale gelecektir.

Bunların önüne geçmek için fiziksel sunucunuzu yapılandırırken time configuration’ını da atlamayınız.

time.nist.gov , zaman sunucusu olarak bir seçim olabilir.

neşeli günler…

Windows 7 – Reset Local Security Group Policy

Merhaba ,

Herhangi bir sebepten dolayı ( Windows servislerinin başlatılmaya çalışırken “Access is Denied” hatası vermesi , Windows 7 ‘nin dhcp’den ip adresi alamaması vs… ) işletim sisteminin LGPO’sundan erişebileceğiniz local security policy’i default’a çevirmek isterseniz aşağıdaki konutu kullanabilirsiniz. Bu komutu çalıştırmak için cmd komut satırı penceresini yetkili bir kullanıcı ile açmalısınız.

secedit /configure /cfg %windir%\inf\defltbase.inf /db defltbase.sdb /verbose

 

Dikkat : Komut çalıştıktan sonra , default security policy gereği Administrator hesabını devre dışı bırakır ve password’ü kullanım dışı kalır. Bundan dolayı işletim sistemini yeniden başlatmadan önce bu duruma dikkat ediniz.!!!

 

Kaynak : TechNet (http://support.microsoft.com/kb/313222/en-us)