Exchange Server 2010 CAS yapısı ve Enterprise Vault ‘a dış dünyadan erişim (External Access)

Merhaba,

Arşivlenmiş epostalarınıza dış dünyadan erişmek için Enterprise Vault Desktop Policy’sinde External URL seçeneği mevcuttur. Kullanıcılar dış dünyadan OWA üzerinden epostalarına erişirken, arşivlenmiş epostalarına erişmek isterse Exchange Client Access sunucu üzerinden Enterprise Vault External URL’ine yönlendirilir.

Kullanıcılar dış dünyadan OWA sayfasına eriştiğinde Enterprise Vault OWA eklentileri OWA sayfasında sol alt kısımda otomatik olarak yüklenir.

Continue reading “Exchange Server 2010 CAS yapısı ve Enterprise Vault ‘a dış dünyadan erişim (External Access)”

MS Office Outlook , Enterprise Vault outlook add-in ve compatibility error

Merhaba,

Enterprise Vault outlook add-in’ini MS Office Outlook 2010 yüklü istemciye kurdunuz. Outlook 2010’u açarken aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz.

This version of the Enterprise Vault Outlook Add-In is not compatible with the installed version of Microsoft Outlook. Contact your Help Desk for details of how to resolve this issue.

Bu hata, add-in’in outlook’un hangi versiyonun yüklü olduğunu anlayamamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Sebebi ise, registry ’de outlook’a ait current version bilgisinin bozulmuş olmasıdır.

Continue reading “MS Office Outlook , Enterprise Vault outlook add-in ve compatibility error”

Exchange Server 2013, Mailbox ’ların Import Export edilmesi işlemleri

Merhaba,
Exchange Server organizasyonu ile çalışanlar aşinadırlar ki mailbox ’ların import export işlemleri exchange 5.5 sürümünden bu yana yapılan rutin işlemler arasındadır. Exchange 5.5 sürümündeki temel araç exmerge aracıydı. Şimdiki exchange sürümünde, eskiye göre bu işlemler için gereken gereksinimleri ortadan kaldırmış bir yapı mevcut. Örneğin, exmerge ile yapılan işlemleri otomatize etme zorlukları mevcuttu, exchange server 2007 dönemindeki işlemlerde ms office outlook uygulaması kurulu bir workstation gereksinimi vardı. Exchange server 2010’un ve exchange server 2013’ün yayınlanması ile birlikte bu tür işlemler için bahsettiğim gereksinimler ortadan kalkmış oldu.

Yeni cmdlet’lerin çalışma süreci ile exchange mailbox server rolü yüklü sunucularda çalışan Microsoft Exchange Mailbox Replication servisi ilgilenmektedir.

Yazımda sunucu tarafında yürütülen bu işlemlerden ve süreçlerden, örneklerle açıklayarak bahsedeceğim.

Continue reading “Exchange Server 2013, Mailbox ’ların Import Export edilmesi işlemleri”

Exchange Server 2013, Mesajların silinmesi ve toplu işlemler

Merhaba,

Herhangi bir sebepten dolayı bir mailbox’tan yada bir grup mailbox’tan spesifik bir mail item’ı silmeniz gerekebilir. Bu konuda exchange server 2010 sp1 ile tanıştığımız ve exchange server 2013 ile gelişen search-mailbox cmdlet’i kullanılmaktadır.

Yazımda, örneklerle search-mailbox cmdlet’inin kullanımından bahsedeceğim.

Continue reading “Exchange Server 2013, Mesajların silinmesi ve toplu işlemler”

Exchange Server 2013, “Move Request” ve “Mailbox Move” işlemleri

Merhaba,

Yazımda, Exchange 2007 versiyonundan buyana exchange management shell’de kullanmakta olduğumuz “mailbox move” cmdlet’lerinden bahsedeceğim.Exchange server mimarisi, exchange server 2013 sürümünde, eski sürümlere nazaran hayli değişti. Mailbox move işlemleri ve/veya move request işlemleri için kullanılan cmdlet’ler değişerek ve gelişerek fonksiyonlarını devam ettirmektedir. “Move Request” işlemleri ile Microsoft Exchange Mailbox Replication servisi ilgilenmektedir.

Move request işlemlerini örneklendirerek devam edeceğim.

Continue reading “Exchange Server 2013, “Move Request” ve “Mailbox Move” işlemleri”

Exchange Server 2013, Shell ile Mailbox boyutlarının raporlanması

Merhaba,

Yazımda exchange management shell ile mailbox boyutlarının raporlanmasından bahsedeceğim. Powershell’in sunduğu cmdlet’ler ile tüm Organizasyon bazında mailbox boyutları için detaylı rapor almak mümkündür. Bahsi geçecek olan cmdlet’ler daha gelişmiş görsel raporlar almak için temel teşkil etmektedir.

Örnekler üzerinde devam ediyorum.

Continue reading “Exchange Server 2013, Shell ile Mailbox boyutlarının raporlanması”

Exchange Server 2013, Mailbox Folder izinleri – Bölüm 2

 

Merhaba,

Exchange Server 2010 ile tanıştığımız cmdlet’ler ile mailbox’lar içindeki klasörlerin izinlerini yönetme imkanı yakalamıştık. Bu cmdlet’ler ve sağladıkları, Exchange Server 2013’te de devam ediyor.Önceki yazımda mailbox folder olarak “takvim”(calendar) klasörünü ele almıştım.

Bu yazımda, kullanıcıların mailbox’larında oluşturdukları klasörlerin, ihtiyaç duyulan izinler ile diğer kullanıcıların kullanımına sunulmasından bahsedeceğim.

Ön bilgi vererek başlamak istiyorum.

Continue reading “Exchange Server 2013, Mailbox Folder izinleri – Bölüm 2”

Exchange Server 2013, Mailbox Folder(Calendar) izinleri – Bölüm 1

Merhaba,

Exchange Server 2010 ile tanıştığımız cmdlet’ler ile mailbox’lar içindeki klasörlerin izinlerini yönetme imkanı yakalamıştık. Bu cmdlet’ler ve sağladıkları, Exchange Server 2013’te de devam ediyor.

Mailbox folder izinleri dendiğinde genelde ilk akla gelen “calendar”(takvim) oluyor. Hemen her ölçekteki Exchange Server organizasyonunda, personelinizin takvim izinlerini yapılandırmanız gerekebilir. Özellikle yöneticileriniz takvimlerini, asistanlarının yada diğer yetkili yöneticilerin görebilmesi gibi rutin haline gelebilecek yapılandırmalar gerekebilir.

Diğer yandan takvim dışında mailbox’lar içindeki diğer klasörler üzerindeki izinler de “mailbox folder izinleri” kapsamında incelenebilir.

Lab ortamımda örneklerle konuyu inceleyeceğim.

Continue reading “Exchange Server 2013, Mailbox Folder(Calendar) izinleri – Bölüm 1”