AWS Marketplace

Merhaba,

Bulut servis sağlayıcılarını incelerken veya bulut servislerini kullanırken genelde web tabanlı yönetim konsollarında yapılan işlemleri incelemekle yetiniyoruz. Detaya girenler API desteğini, Shell desteğini, komut istemi ile yönetimini, SDK desteğini inceliyorlar. Tabii ki saydıklarım çok önemli detaylardır. Bu detayları göz önüne aldıktan sonra, gezinip fikir edinebileceğiniz bir başka ortam ise Marketplace ‘tir 🙂

İsminden de anlaşıldığı üzere market, hizmetlerin(servislerin) paketlenmiş olarak sunulduğu bir ortamdır. Marketteki hizmeti seçerek kurulum sürecini hızlıca tamamlayabilirsiniz. Böylelikle çoğu yapılandırma otomatik olarak tamamlanmış olur(Ör: WordPress , Checkpoint, Fortigate kurulumu gibi). Bulut servis sağlayıcısı olarak AWS de oldukça gelişmiş bir markete sahiptir. AWS marketine AWS yönetim konsolundan yönlenerek erişebilirsiniz veya https://aws.amazon.com/marketplace adresinden doğrudan erişebilirsiniz.

AWS marketin ana sayfasında sol kısımda kategoriler görünmektedir. Kategoriler; Destop Apps, Software Infrastructure, Developer Tools, Business Software ana kategorileri altında alt başlıklara ayrılmıştır. Kategorilere ait farklı bir görünüm aşağıdaki gibidir. Arama kutucuğunu kullanarak istediğiniz ürünlerin AWS ’de servis olarak sunulup sunulmadığına bakabilirsiniz.

Continue reading “AWS Marketplace”

Microsoft Azure Marketplace

Merhaba,

Bulut service sağlayıcılarını incelerken veya kullanırken genelde web tabanlı yönetim konsollarından yapılan işlemler ile yetiniyoruz. Biraz daha detaya girenler API desteğini, Shell desteğini, komut istemi ile yönetimini, SDK desteğini inceliyorlar. Tabii ki saydıklarım çok önemli detaylardır. Bu detayları göz önüne aldıktan sonra, gezinip fikir edinebileceğiniz bir başka ortam da Marketplace ‘tir 🙂

İsminden de anlaşıldığı üzere market, hizmetlerin(servislerin) paketlenmiş olarak sunulduğu bir ortamdır. Marketteki hizmeti seçerek kurulum sürecini hızlıca tamamlayabilirsiniz. Böylelikle çoğu yapılandırma otomatik olarak tamamlanmış olur. Bulut servis sağlayıcısı olarak Microsoft Azure da bir markete sahiptir ve gözlediğim kadarı ile günden güne gelişmektedir.

Continue reading “Microsoft Azure Marketplace”

Microsoft Azure – VMAgent ve Yeni Portal ile yönetimsel işlemler

Merhaba,

Azure bulut servisi üzerinde oluşturduğunuz sanal sunuculara vmagent isminde bir bileşen kurulmaktadır. Sanal sunucuları “quick create” menüsünden oluşturursanız vmagent’ın seçimi yapılmadan otomatik olarak kurulur. “Custom” kurulum seçeneği ile sanal sunucu oluşturursanız vmagent kurulumu “bir seçenek” olarak görülebilir.

clip_image002

“Custom” kurulum için galeriden bir sanal sunucu seçtiğinizde, vmagent seçim menüsü aşağıdaki gibi görülebilmektedir.

Continue reading “Microsoft Azure – VMAgent ve Yeni Portal ile yönetimsel işlemler”