Azure IoT – Mesajın Table Storage’e Kaydedilmesi

Azure IoT​​ ​​ Mesajın Table Storage’e Kaydedilmesi

Merhaba,

Önceki yazımda raspberry pi cihaz ile Azure IoT hub’e mesaj göndermiştik. O uygulama üzerinden devam ederek , raspberry pi ile gönderilen mesajın table storage’e kaydedilmesini deneyimleyelim.

Senaryo şu şekilde;

Bir storage account oluşturdum. İsmini,​​ iottestlabtablestore​​ olarak seçtim.

IoT hub, ilk kurulduğundan itibaren​​ event-hub compatible bir endpoint sunuyor . İsmi​​ events.​​ Uygulamalar buradan(consumer groups), IoT hub’e gelen mesaj(lar)ı okuyabiliyor.​​ Events endpoint’i özelliklerinden consumer groups ‘a ulaşabilirsiniz. Consumer groups, uygulamalar tarafından IoT hub’dan veri çekmek/okumak için kullanılır.​​ Şimdi bazı bilgileri​​ ,ileride kullanmak için, not edelim. Bunlara​​ aşağıdaki kısımlardan ulaşabilirsiniz. Resmin sağ köşesine bakılırsa, henüz consumer groups tanımı yapılmadığını(default dışında) görebiliriz.​​ İsmini​​ consgrp01​​ şeklinde seçerek bir​​ con.​​ group oluşturacağım.

 

Event Hub-compatible endpoint​​ 

sb://iothub-ns-iottestlab-163990-d8a0da51fb.servicebus.windows.net/

Event Hub-compatible name​​ 

iottestlab001

 

IoT Hub connection​​ “primary key”c’i​​ de aşağıdaki kısımdan tedarik edebilirsiniz.

 

IoT Hub > iothubowner >​​ Primary key >​​ xlG8nBGJhXxSG2dB+4v/9EUoqitEDS8m6t5b7qQiEsk=

 

Şimdi bu bilgileri kullanarak yeni bir string oluşturacağız.​​ Yeni string’in şablonu aşağıdaki gibidir.

Endpoint=<Event Hub-compatible endpoint>;SharedAccessKeyName=iothubowner;SharedAccessKey=<Primary key>

Bendeki ortamın bilgileri ile aşağıdaki şekilde​​ yeniden​​ düzenledim.

Endpoint=sb://iothub-ns-iottestlab-163990-d8a0da51fb.servicebus.windows.net/;SharedAccessKeyName=iothubowner;SharedAccessKey=xlG8nBGJhXxSG2dB+4v/9EUoqitEDS8m6t5b7qQiEsk=

 

Şimdi IoT hub’a​​ ulaşan​​ mesajı azure table storage’de depolayan azure function’ı oluşturalım. Adımların detayı için kaynaklar kısmına eklediğim dokümantasyon adresini inceleyebilirsiniz.

Function’ın oluşturulması genel olarak şu adımlardan oluşuyor:

App service altında function app oluşturulması, function app içinde bir trigger’a göre çalışacak adımların hazırlanması.

Azure Ibiza portal > Compute > Function App altından oluşturabilirsiniz.

 

Function App’e​​ iottestlabfunc01​​ ismi vererek oluşturdum.​​ Function App’e dashboard’dan ulaşarak yeni function oluşturalım.

 

 

Custom function ile devam ediyorum.​​ Senaryo >​​ Data Processing​​ , language >​​ JavaScript ​​​​ , template >​​ event hub trigger java script​​ şeklinde olacak.