IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Exchange Server 2013, Mesajların silinmesi ve toplu işlemler

Merhaba,

Herhangi bir sebepten dolayı bir mailbox’tan yada bir grup mailbox’tan spesifik bir mail item’ı silmeniz gerekebilir. Bu konuda exchange server 2010 sp1 ile tanıştığımız ve exchange server 2013 ile gelişen search-mailbox cmdlet’i kullanılmaktadır.

Yazımda, örneklerle search-mailbox cmdlet’inin kullanımından bahsedeceğim.

Cibil kullanıcısının mailbox’ından bir görünümü aşağıda resmediyorum.

clip_image002

Silecek birşeyler olsun diyerek toplu mail’ler göndermiştim. Cibil’in mailbox’ından about ile başlayan mail item’ları silelim.

clip_image004

Üstte görüldüğü üzere about kelimesini içeren mail item’lar silindi.

-searchquery parametresi istenilen kriteri belirlerken (Advanced Query Syntax(AQS) kullanılarak) kullanılır. Genelde en sık kullanılan değerler Subject, Body, Sent, To, From, ve Attachment değerleridir. Hepimizin bildiği üzere bu tür işlemler kritik işlemlerdir. Sonuçlarını kestiremediğiniz durumlarda önce raporlama yapmak ve sonrasında işleme geçmek en mantıklı seçenektir!

clip_image006

Üstteki cmdlet ile tüm mailbox’ları göz önüne alarak, mail item’lar arasında subject kısmında about kelimesi yazan mail item’ların sayısını raporlamış oluyoruz.

clip_image008

Subject ‘inde about kelimesi geçen mail item’ların mailbox’lara göre dağılımı üstteki gibi görünüyor benim test ortamımda 🙂

Cibil kullanıcısında about kelimesi geçen mail item yok, çünkü daha önce silmiştim 🙂 Raporu notepad ile açmak yerine excel ile açarsanız daha iyi bir görsel yakalarsınız!

Bu konuda bulk işlem örneği aşağıdaki gibidir.

clip_image010

Get-mailbox ve search-mailbox cmdlet’lerini pipe ile birleştirmiş oldum. Bu konuda detaylandırılabilecek yada farklılaştırılabilecek script’lere ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Ama farklı parametreler ve anahtarları için aşağıdaki adreslerin incelenmesi faydalı olacaktır!

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa965711(v=vs.85).aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd298173(v=exchg.150).aspx

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.