IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Exchange Server 2013, Shell ile Distribution Group’larında email gönderimi yönetimi

Merhaba,

Yazımda, exchange recipient’larından biri olan distribution group’lara email gönderimi yönetiminden bahsedeceğim. Distribution group’lar, diğer exchange recipient’larını üye olarak kabul ettiği için email dağıtımında kolaylık sağlar. Kurumsal bir şirkette bu kolaylık, kontrol edilmesi gereken bir kolaylıktır!

Distribution group’lara email atma yetkisi kontrol edilerek, group’ların yönetimini sağlamış oluyoruz. Dağıtım grupları için email gönderimi yönetimini Exchange Admin Center ile ve Exchange Management Shell ile yapabilirsimiz.

clip_image001

GUI ile yönetim için üstteki kısımlardan faydalanabilirsiniz. Örneklerime Exchange Management Shell ile devam edeceğim.

clip_image003

Daha önce oluşturduğum iki distribution group mevcut. Marketing isimli gruba email gönderme yetkisini JIM ve CIZ isimli iki mailbox’a vereceğim.

clip_image005

Set-distributiongroup cmdlet’ini kullanarak üstte görüldüğü gibi işlemi yapabiliriz. AcceptMessageOnlyFrom anahtarı yerine AcceptMessagesOnlyFromSendersOrMembers anahtarı da kullanılabilir. Böylece email göndermeye yetkili bir mailbox yerine bir başka grup seçilebilir.

Önceki yazılarımda da bir anahtarın hangi cmdlet’ler ile kullanılabileceğini açıklıyordum. Şimdi de AcceptMessagesOnlyFrom anahtarının hangi cmdlet’ler ile kullanılabileceğine bakalım.

clip_image007

Üstteki output’tan anlaşılacağı üzere email gönderiminde yetkilendirme distribution group’lar dışında diğer recipient’lar ile de kullanılabilir.

Dağıtım grubuna email gönderme yetkisi departmana bağlı olarak çok sayıda kullanıcıya verilmek istenirse set-distributiongroup cmdlet’ini aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

clip_image009

Dağıtım grubu için yapılandırılan email gönderme kısıtlamasını iptal ederek bütün recipient’lara (varsayılanda olduğu gibi) izin vermek isterseniz aşağıdaki cmdlet’i kullanabilirsimiz.

clip_image011

Set-Distributiongroup cmdlet’i ile RejectMessagesFromSendersOrMembers anahtarı da kullanılabilir. Bu cmdlet’leri daha kapsamlı script ’ler hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Herkese neşeli günler dilerim.

2 comments found

 1. Merhaba hocam, Bilgiler için teşekkürler.
  exchange 2013 kullanıyorum. bazı kullanıcılarımın sadece domain içi mailleşmesini istiyorum. yanı dışarı mail göndermesini engellemek istiyorum. bu konuda bilgilendirebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Hasan Bey merhaba,
   “Transport Rule” ile sağlayabilirsiniz. E-mail gateway kullanıyorsanızi E-mail gateway seviyesinde sağlayabilirsiniz.
   İyi çaloşmalar.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.