AWS CloudFormation

Merhaba,

CloudFormation; AWS aboneliğiniz doğrultusunda sunulan kaynakları kullanmak, yönetmek, ön tanımlı yapılandırmalar ile hızlı kurulum yapmak için sistem yöneticilerine ve geliştiricilere kolaylıklar sağlayan amazon web servisidir. AWS kaynaklarının kullanımını, yönetimini, uygulama yükleme sürecini kolaylaştıran cloudformation web servisinde sunulan ön tanımlı şablonları kullanabileceğiniz gibi, mevcut çalışan uygulamalarınız üzerinden ihtiyacınıza uygun servis ve uygulama mimarisine göre şablonlar da hazırlayabilirsiniz. Diğer web servisleri ile kooperatif çalışmaktadır. Örneğin AWS code deploy web servisi ile web uygulamanızı AWS’ye yüklerken arka planda cloudformation web servisinde sunulan şablonları kullanabilirsiniz. CloudFormation web servisinin ek bir maliyeti yoktur.

Continue reading “AWS CloudFormation”

Lynis – Open Source Auditing

Merhaba,

Yazımda, bu günlerde karşılaştığım bir araçtan bahsetmek istiyorum. Lynis, host üzerinde çalışan açık kaynaklı kodlu güvenlik gözlem aracıdır. Linux/Unix sistemlerin güvenlik ve zafiyet durumlarını adreslemek için kullanılıyor. AIX,FreeBSD,HP-UX,Linux,Mac OS,NetBSD,OpenBSD,Solaris vb. sistemleri tarafından destekleniyor. Raspberry Pi,Qnap vb. cihazlarda da çalıştığı da belirtilmiş, hayli esnek.

Free ve Enterprise sürümleri mevcut. Faydalarını tam olarak gözleyebilmek için kurumsal sürümünü satın almak gerekecektir. Cloud’da SaaS olarak hizmet verebilmekte olup, geleneksel veri merkezinde çalışan sürümü de mevcut.

Kurulumu yok diyebiliriz 🙂 Kaynaklar kısmında belirttiğim adreslere bakarak 1-2 dakikada çalışır hale getirmeniz mümkün. Aşağıdaki resimden anlaşılacağı üzere 2.1.1 sürümü an itibarıyla en güncel sürümdür.

Continue reading “Lynis – Open Source Auditing”

AWS Aurora

Merhaba,

Aurora, Amazon Relational Database servisleri arasına katılan, multi-az seçeneğine olan, mysql uyumlu olan beşinci ilişkisel veri tabanı servisidir. MySql 5.6 sürümü ile uyumlu olarak dizayn edildiği için mevcut mysql uygulamalarınız ve araçlarınız, modifikasyon yapılamadan Aurora’da çalışabilir. Servisin duyurusu https://aws.amazon.com/blogs/aws/category/week-in-review/ adresinde 27.Temmuz.2015’te yapılmıştır.

Aurora’nın depolama katmanı da SSD desteklidir ve hata toleransı sunar. Disk arızaları, veri kaybı olmadan giderilir. Database problemini(crash) algılayabilen dizaynı ile crash recovery ve rebuild cache işlemleri yapılmadan problemi düzeltir. 10 GB’lik bir database boyutu ile başlanarak ek işlem veya servis kesintisi yapılmadan otomatik olarak 64 TB ‘ye büyüyebilir.

Continue reading “AWS Aurora”