IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Altiris Client Management Suite : Discovery, Inventory , Software Deployment – 2

 

Inventory Solution

Yazı dizimizin ilk kısmında AD içerisindeki computer objelerini Altiris Site sunucumuza import edip bu computer’lara agent ve plug-in kurulumlarını yapmıştık.

https://aydogmusoglu.com/altiris-client-management-suite-discovery-inventory-software-deployment-1.html

Computer’larımızda Inventory Solution Plug-in’inin yüklü olup olmadığını Reports menüsünden görüntüleyebileceğimiz gibi client’ın basic inventory bilgisi için resource manager’ı da kullanabiliriz. Ayrıca client computer üzerindeki agent özelliklerine girip gözlemek te mümkündür.

clip_image002

Manage – Computers penceresinde client computer ismi üzerinde right click – resource manager seçeneği ile yukarıdaki ekrana erişiriz. Resimde görüldüğü gibi Inventory alt menüsü ile agent yüklü client computer hakkında bilgi sahibi oluruz.

clip_image004

Yukarıda görüldüğü gibi client agent’ı üzerinde inventory plug-in’i kurulumuş durumdadır.

Bundan emin olduktan sonra artık Inventory Solution bileşenini tam olarak kullanmaya başlamak için konfigurasyonlarımızı yapabiliriz.

clip_image006

Actions – Inventory menu seçeneğini açtığımızda karşımıza 2 seçenek gelir. Agent-based ve Agentless Inventory

Buradan da anlaşılacağı gibi agent yüklü olmayan network cihazlarınızdan da envanter toplamak mümkündür. Agent-based seçip devam diyoruz.

clip_image008

Agent-based inventory seçtiğimizde karşımıza yukarıdaki pencere açılır. Buraya Manage – Policies menüsü ile gelmekte mümkündür.

Inventory container altında farklı policy’ler görmektesiniz.

Collect Full Inventory : Bu policy ile agent ve inventory plug-in’i kurulu olan bütün computer’larınızdan hardware ve software ayırt etmeksizin bütün envanter toplanır. Default hali ile bırakırsanız haftada 1 kere toplanmak üzere ayarlanmıştır. Custom Schedule link’ine tıklayıp hangi zaman aralıklarında full envanter almak istiyorsanız buna göre zamanlama yapmalısınız. Benim lab’ımda bu hergün saat 8.00am’de çalışacak şekilde ayarlanmıştır.

Alt kısımda gördüğünüz Applies to Complience alanında yine hangi computer’lardan envanter toplamak istiyorsanız seçmeniz gerekir.

clip_image010

Burada birkaç önemli nokta vardır. Filtre uygulamak için rule yazarken ilk drop-down menüde exclude computers in / exclude computers not in seçenekleri vardır. Eğer birinci seçeneği seçersek bir sonraki kutuda seçeceğiniz target haricinde bütün resource’lara policy uygula demektir. İkinci seçenek olan Exclude Computers Not in seçerseniz bütün resource’lar içerisinden sadece seçtiğiniz target için policy geçerlidir demektir. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

clip_image012

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi exclude computers not in seçip filtre olarak computer list seçtiğimizde policy’nin kime uygulanacağını belirtmiş olacağız.

clip_image014

Biz corpc1 isimli client için bu policy’I uygulamak istiyoruz.

clip_image016

clip_image018

Policy ilk çalışma zamanında client’tan full envanter bilgisini toplamaya başlar. Yukarıda görüldüğü gib artık agent kurulu olduğu bilgisi ve envanter bilgisi ekrana yansımıştır.

Collect Delta Hardware Inventory: Bu policy ile belirlenmiş zaman aralığında değişen hardware bilgisini alabiliriz. Bu da yine istenilen schedule belirlenerek çalıştırılabilir.

Collect Delta Software Inventory: Bu policy ile belirlenmiş zaman aralığında değişen software bilgisini alabiliriz. Bu da yine istenilen schedule belirlenerek çalıştırılabilir.

Resimlerde görülen server inventory ise Server Management Suite ile gelen seçeneklerdir. Yazımız Client Management Suite ile ilgili olduğu için bu kısmı sonraya bırakıyoruz.

Sonraki yazımda Altiris Client Management Suite ile Software Deployment bahsine değineceğim…