IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

AWS Active Directory Federation Service ile Federasyon

There are lots of documentation(blog posts etc.) about AWS in English that’s why I have been writing in Turkish. I hope this will be informative for Turkish readers.
Regards.

Merhaba,

Security Assertion Markup Language(SAML), security domain’leri(party’ler) arasında authentication ve authorization verisinin alışverişini sağlayan xml tabanlı sistemdir. Benzer bir ifade ile; identity provider ile service provider arasında “authorization&authentication data exchange” için kullanılan bir katmandır. SAML tabanlı sistemlerin listesi için bir web adresini kaynaklar kısmında paylaştım. Yazımın konusu olacağı için belirteyim, saml uyumlu identity provider’lardan biri de Active Directory Federation Service’tir.

Dizin hizmeti(identity store) olarak genelde MS Active Directory kullanıldığı için identity provider olarak ADFS’i seçebiliriz. ADFS yerine bir başka identity provider’ı, Shibboleth’ı, kullanabilirsiniz.AWS’nin blog’larında her ikisini de anlatan post’lar mevcut.İlk olarak ADFS’i inceleyelim. Sonrasında diğer idP hakkında yazacağım.(Kısaltma – identity provider:idP)

**Yazıya devam etmeden önce konu bütünlüğü açısında, AWS IAM Kimlik ve Erişim Yönetimi başlıklı yazımı incelemenizi öneriyorum. Web adresini kaynaklar kısmında bulabilirsiniz.**

11.Kasım.2013’deki blog post’u ile AWS, SAML desteğini aws sistemine dahil ettiğini duyurmuş.Böylece AWS kaynaklarına erişimde (management console ve/veya api call) enterprise seviyede federated sso desteği sağlanmış. Yapı topolojik olarak aşağıdaki gibi çalışıyor.

clip_image002

 1. Kullanıcı web browser ile sso portalına bağlanır.
 2. Authentication evresi tamamlanır.
 3. ADFS’den gelen cevap, portal tarafından aws sistemine iletilir.
 4. AWS yönetim konsolu açılır.

ADFS ile Federated SSO işleyişini test etmek için oluşturduğum lab envanterimden bahsedeyim. Sanallaştırma platform olarak windows 8.1 hyper-v kullandım. Active Directory Domain Service’leri, Windows Server 2012 R2 sunucu üzerinde çalışmaktaydı. ADFS ‘ide aynı sunucu üzerinde kurdum. Aynı sunucu üzerinde Certificate Authority’de kuruluydu. Roller arasındaki ADFS kurulumu oldukça rutin bir işlem olduğu için kurulum adımlarını detaylandırmayacağım. ADFS kurulumu için kaynaklar kısmında bir kaç web adresi paylaştım.

AD ve ADFS yapılarım hakkında bilgi vereyim.

clip_image003

ADFS servis hesabı adfssvc ‘dir. Aws-dev ve adfs-production grup’larını, AWS IAM role’lerine karşılık kullandım. Oluşturduğum IAM role’lerinden yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim. Jane ve John account’ları da test account’larıdır 🙂

ADFS url’lerinin bazıları aşağıdaki gibidir.

 • https://sts.barisaws.com/adfs/services/trust/2005/issuedtokenmixedasymmetricbasic256
 • https://sts.barisaws.com/adfs/services/trust/2005/issuedtokenmixedsymmetricbasic256
 • https://sts.barisaws.com/adfs/services/trust/13/issuedtokenmixedasymmetricbasic256
 • https://sts.barisaws.com/adfs/services/trust/13/issuedtokenmixedsymmetricbasic256
 • https://sts.barisaws.com/adfs/services/trust/2005/issuedtokenmixedasymmetricbasic256
 • https://sts.barisaws.com/adfs/ls/
 • https://sts.barisaws.com/adfs/services/trust/2005/certificatemixed
 • https://sts.barisaws.com/adfs/services/trust/mex

AWS tarafında saml provider’ını oluştururken adfs servisinizden tedarik edeceğiniz metadata xml dosyasını kullanmanız gerekecek. Test ortamımdaki adfs servisinden metadata xml’ini https://sts.barisaws.com/FederationMetadata/2007-06/FederationMetadata.xml adresinden tedarik ettim. Bu adres standart bir adrestir. Üstteki adresi google chrome ile browse ederek *.xml dosyasını kaydediniz. IE 11 ile browse ederek katdettiğinizde *.xml dokumanında problem çıkıyor(aws tarafındaki işlemlerde hata veriyor ve *.xml tanınamıyor!)

AWS tarafında identity provide oluşturacağız.Daha önce bahsettiğim xml dosyasını bu aşamada kullanacaksınız.Bu aşamadan sonra adfs trust yapılandırması ile devam edeceğiz.

clip_image005

Üstteki sihirbazı kullanarak aws iam servis altında identity provider’ınızı oluşturuyorsunuz. Oluşturduğum idP’nin detayı aşağıdaki gibidir.

clip_image007

idP ismini ve arn(amazon resource number) ismi not alınız. Daha sonra adfs tarafında trust oluştururken kullanacaksınız.

clip_image009

AD tarafında oluşturduğum group objelerine karşılık aws iam servisinden iki adet role oluşturdum. Role’lere farklı izinler verdim. AD tarafındaki dev veya prod group’una üye olan account(Ör: john veya jane) aws konsoluna giriş yaptığında, ilgili role’ün sahip olduğu izinler ile aws kaynaklarına erişebilecek.

AWS-DEV role’ünün izinleri:

clip_image011

AWS-Production role’ünün izinleri:

clip_image013

Rollerden biri tüm aws servislerine tam erişim iznine, diğeri rds servisi tam erişim iznine sahiptir!

 • arn:aws:iam::700691817817:role/AWS-Production
 • arn:aws:iam::700691817817:role/AWS-DEV

Her iki role’ün arn numaralarını da not alın. ADFS trust yapılandırmasında kullanacaksınız.

ADFS Trust yapılandırması ile devam ediyoruz.

clip_image015

Add Relying Party Trust…” ile devam ediyoruz.

clip_image017

Üstteki kutucuğa aşağıdaki web adresini yazarak ilerliyoruz.

clip_image019

https://signin.aws.amazon.com/static/saml-metadata.xml adres aws için standart bir adrestir. Olası problemlerde aws yönetim konsolundan problem kaydı açarak veya destek aldığınız 3rd party service provider’dan sorgulayabilirsiniz.

Sonraki ekranda Display Name belirliyorsunuz. Uygun bir isim belirleyerek devam ediyoruz. Multi factor authentication ayarları aşaması geliyor. Şu an mfa tanımlamıyorum.

clip_image021

Devam.

clip_image023

Permit ile devam ediyoruz.

clip_image025

Yapılandırmayı kontrol ederek sihirbazı tanamlayınız. Relying Party Trust oluşmuş oldu. Trust özelliklerinden claim rule’larını düzenleyeceğiz.

clip_image027

Daha önce hazırladığım için üstteki context menüde “update from federation …” ifadesi görünüyor. Oluşturmanız gereken claim rule’lar aşağıdaki gibidir.

clip_image029

Bunları nasıl oluşturacağınız konusunda kaynaklar kısmında web adresleri belirttim. Oluşturduğum dört kuralın detaylarını aşağıdaki resmedeyim.

Rule 1

clip_image031

Rule 2

clip_image033

Outgoing claim type kutusundaki adres https://aws.amazon.com/SAML/Attributes/RoleSessionName şeklindedir. AD ‘de oluşturduğunuz user account’larda e-mail adresi attribute’u dolu olmalıdır!

Rule 3

clip_image035

Custom rule kutusuna yazmanız gereken code için yine kaynaklar kısmında belirttiğim adresleri kullanabilirsiniz.

Rule 4

clip_image037

Üstteki kutuda, daha önce not almanızı önerdiğim arn ifadelerini kullanıyoruz. Claim rule’ları kısmına dört adet kural eklemiş olduk. Sihirbazı onaylayıp kapatabiliriz. Test aşamasına geldik 🙂

Yapının topolojik olarak nasıl çalıştığını hatırlayınız. Kullanıcı bir portala bağlanıyordu. Portalın web adresi https://sts.barisaws.com/adfs/ls/IdpInitiatedSignOn.aspx şeklindedir(kendi ortamızda gerekli isim değişikliğini yapınız!)

clip_image039

Sign in ile devam. Credential girişi için pop-up çıkacak.

clip_image041

AD ‘de oluşturduğunuz test kullanıcılarından biri ile giriş yapabilirsiniz.

clip_image043

Federated Login işlemi başarılı oldu. Giriş yapan kullanıcı,  IAM role’lerinin yetkisine göre aws yönetim konsolunda yönetimsel işlemler yapılabilir.

clip_image045

Üstteki örnekte; barisaws\john.doe kullanıcısının cloudsearch isimli amazon web servisini yönetme hakkı yokmuş 🙂 Çünkü aws-production role’üne sadece rds full access izni vermiştim!

AWS kaynaklarına erişimde ADFS ile enterprise federation single sign on yaklaşımını incelemiş olduk. AD yapınıza yeni AD Group’ları eklerseniz, AWS IAM Role’lerine de aynı isimle eklemeler yaparak istenilen izinleri tanımlayabilirsiniz. Veya AWS IAM role’leri ile AD User & Group ‘larınızı eşleştirmek için farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. AWS dokumanlarını incelerken bana en anlamlı gelen bu yöntemdi 🙂

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Kaynaklar:

https://aydogmusoglu.com/aws-iam-kimlik-ve-erisim-ynetimi.html

http://blogs.aws.amazon.com/security/post/TxRTTT5PLUE6B5/How-to-use-Shibboleth-for-single-sign-on-to-the-AWS-Management-Console

http://en.wikipedia.org/wiki/SAML-based_products_and_services

http://en.wikipedia.org/wiki/Security_Assertion_Markup_Language

https://aws.amazon.com/blogs/aws/aws-identity-and-access-management-using-saml/

http://blogs.aws.amazon.com/security/post/Tx71TWXXJ3UI14/Enabling-Federation-to-AWS-using-Windows-Active-Directory-ADFS-and-SAML-2-0

http://blogs.technet.com/b/rmilne/archive/2014/04/28/how-to-install-adfs-2012-r2-for-office-365.aspx

http://blogs.technet.com/b/askpfeplat/archive/2013/12/09/how-to-build-your-adfs-lab-on-server-2012-part-1.aspx