IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

AWS Aurora

Merhaba,

Aurora, Amazon Relational Database servisleri arasına katılan, multi-az seçeneğine olan, mysql uyumlu olan beşinci ilişkisel veri tabanı servisidir. MySql 5.6 sürümü ile uyumlu olarak dizayn edildiği için mevcut mysql uygulamalarınız ve araçlarınız, modifikasyon yapılamadan Aurora’da çalışabilir. Servisin duyurusu https://aws.amazon.com/blogs/aws/category/week-in-review/ adresinde 27.Temmuz.2015’te yapılmıştır.

Aurora’nın depolama katmanı da SSD desteklidir ve hata toleransı sunar. Disk arızaları, veri kaybı olmadan giderilir. Database problemini(crash) algılayabilen dizaynı ile crash recovery ve rebuild cache işlemleri yapılmadan problemi düzeltir. 10 GB’lik bir database boyutu ile başlanarak ek işlem veya servis kesintisi yapılmadan otomatik olarak 64 TB ‘ye büyüyebilir.

Aurora’nın göze çarpan önemli özellikleri mysql uyumlu olması, benzer donanım üzerinde çalışan mysql’e göre performanslı olması, 3 availability zone ‘da 6 kopyasının tutulması , ölçeklenebilir yapısı ile 32 vCPU ve 244 GiB memory kaynaklarına sahip instance sunabilmesi, 64 TB’ye kadar veri tabanı boyutu sunabilmesi, yüksek güvenlikli yapısı ve ücretlendirme sistemi şeklinde sıralanabilir. Özelliklerini biraz daha detaylı incelemek isterseniz aşağıdaki açıklamalar faydalı olacaktır.

clip_image002

clip_image004

clip_image006

clip_image008

Aurora hizmetini basit anlamda aşağıdaki şekilde yapılandırabilirsiniz.

clip_image010

Aurora RDB instance’ını açtıktan sonra aşağıdaki şekilde özelliklerini gözleyebilirsiniz.

clip_image012

clip_image014

Security group yapılandırmasına dikkat etmenizde fayda var. Gereken port’un açık olmaması işleyişi etkiler,gerekmeyen portların açık oluşu da güvenlik zafiyeti oluşturacaktır.

clip_image016

Sadece Aurora RDB instance’ı için çalışacak olan security group üstteki gibi olmalıdır. İlgili port dışında kalan diğer portlar bu instance için güvenlik zafiyeti olacaktır.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Kaynaklar:

https://aws.amazon.com/rds/aurora/

https://aws.amazon.com/rds/aurora/pricing/