IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

AWS CloudFormation

Merhaba,

CloudFormation; AWS aboneliğiniz doğrultusunda sunulan kaynakları kullanmak, yönetmek, ön tanımlı yapılandırmalar ile hızlı kurulum yapmak için sistem yöneticilerine ve geliştiricilere kolaylıklar sağlayan amazon web servisidir. AWS kaynaklarının kullanımını, yönetimini, uygulama yükleme sürecini kolaylaştıran cloudformation web servisinde sunulan ön tanımlı şablonları kullanabileceğiniz gibi, mevcut çalışan uygulamalarınız üzerinden ihtiyacınıza uygun servis ve uygulama mimarisine göre şablonlar da hazırlayabilirsiniz. Diğer web servisleri ile kooperatif çalışmaktadır. Örneğin AWS code deploy web servisi ile web uygulamanızı AWS’ye yüklerken arka planda cloudformation web servisinde sunulan şablonları kullanabilirsiniz. CloudFormation web servisinin ek bir maliyeti yoktur.

AWS CloudFormation hizmetinden faydalanan büyük ölçekli müşteriler arasında Dowjones,Adobe gibi firmalar yer almaktadır. Diğer müşterileri için web adresini ziyaret edebilirsiniz. Nasıl kullanıldığına dair birkaç hands-on çalışma paylaşarak devam edeyim. AWS yönetim konsoluna giriş yaparak cloudformation kısmına geçiş yapınız.

İlgili menüden cloudformation web servisinin yönetim alanına ulaşacaksınız. Sizi karşılayan bilgilendirme yazısında da web servisinin amacı kısaca belirtilmiş, “uygulamalarınızı aws bulutunda hızlıca oluşturabilmek” .

clip_image002

clip_image003

Birkaç farklı seçim ile ilerleyebilirsiniz. İlk seçim ile , mevcut template’lerden faydalanarak uygulamanızı aws’ye yüklüyorsunuz. İkinci seçim cloudformer isimli araçtır. Bu araç ile aws’de yüklü ve çalışan kaynaklarınızdan bir template oluşturabiliyorsunuz.

Veya template tasarımı yapabilirsiniz.

Test ortamımda, çalışan bir uygulama olmadığı için create stack ile ilerleyeceğim.

Stack : Tek bir birim olarak yönetilen aws kaynakları bütünüdür. CloudFormation üzerinden seçeceğiniz template’e bağlı olarak kullanılan aws kaynaklarını stack ifadesi ile gruplandırıyorsunuz.

 

Üstte görüleceği üzere mevcut template’lerden amacınıza uygun olanı seçerek devam edebilirsiniz. Microsoft merkezli çalışan bir ekibiniz varsa, Windows Samples kısmını görmek isteyecektir, kaynaklar kısmında belirttiğim “/quickstart” ‘a da göz atınız lütfen! 🙂

Testim için wordpress blog template’ini kullandım.

 

Refresh butonu ile süreç ilerledikçe stack creation işleminin detaylarını görebilirsiniz.

 

Üstteki menülerden Outputs menüsünde, yaptığınız işlem sonrasında nasıl ilerleyeceğinizin detayları yazmaktadır. Test için wordpress blog template’ini kullanıp blog açmıştım. Üstteki output menüsünde, erişimim için blog’un yapılandırma ayarları adresi yazmaktadır.

WP’yi yapılandırdıktan sonra ilk sayfa aşagıdaki gibidir.

clip_image011

En popüler cms ve web application ‘lardan biri olduğu için bu tür testlerde wordpress’i tercih ediyorum. Size ait code’larınızı da uygun template’ler ile tabii ki test edebilirsiniz.

CloudFormation ve wp template’ini kullanarak ne kazandık sorusuna gelecek olursak, aşağıdaki adımlar siz kahvenizi yudumlarken gerçekleşiyor. Tabii ki AWS kaynaklarını kullanmak için ücretini ödediğiniz sürece 🙂

– EC2 instance

– Security group

– Inbound Rule

– Linux AMI yapılandırması

– WordPress için web server vb. bileşenlerin yapılandırılması

– WordPress kurulumu

– Database kurulumu ve WP DB yapılandırması

– Dahası “time is the essence” 🙂

AWS’yi kullananlar için avantajlar sunabilecek bir web servisi incelemiş olduk.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Kaynaklar:

http://docs.aws.amazon.com/AWSCloudFormation/latest/UserGuide/stacks.html

https://aws.amazon.com/cloudformation/aws-cloudformation-templates/

http://docs.aws.amazon.com/AWSCloudFormation/latest/UserGuide/CHAP_TemplateQuickRef.html

https://aws.amazon.com/quickstart/