IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

AWS EC2 – Elastic Compute Cloud

There are lots of documentation(blog posts etc.) about AWS in English that’s why I have been writing in Turkish. I hope this will be informative for Turkish readers.
Regards.

Merhaba,

EC2, AWS bulutunda ihtiyacınıza göre sınırlandırılabilen veya ölçeklendirilebilen işlem gücünü sunan aws web servisidir.EC2 ile sanal sunucularınızı(instance) ihtiyaçlarınız doğrultusunda dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz veya devre dışı bırakabilirsiniz. EC2 benzer şekilde uygulama geliştiriciler için de izole ortamlar sunar.

EC2’da aşağıdaki kaynakları yapılandırarak işlem gücünü kullanmaya başlıyorsunuz. Yazımda aşağıdaki kaynaklardan biri olan Instance’dan ve Instance tiplerinden bahsedeceğim. AWS terminolojisinden ve genel olarak AWS servislerinin kullanımından önceki yazımda bahsetmiştim. Kaynaklar kısmında belirttiğim adresten önceki yazıma ulaşabilirsiniz.

clip_image001

EC2 içinde, işlem gücünü kullanmak için aşağıdaki türlerde instance’lar oluşturuyorsunuz.

Instance : EC2 içinde oluşturucağınız sanal sunucuları instance olarak düşünebilirsiniz. AWS EC2 farklı tipde instance’lar sunuyor. Database Instance’ları ve farklı servisler bu yazı kapsamında değildir.

T2 ve M3 tipleri genel amaçlı instance tipleridir.

T2 tipini web sunucular,uygulama geliştirme ortamları ve küçük ölçekli veritabanları için kullanabilirsiniz. Bu tipteki instance’lar, Intel Xeon 2.5-3.3 GHz işlemciler üzerinde çalışmaktadır. AWS’nin deneme hesabında T2 tipli instance’ı kullanabilirsiniz.

M3 tipi instance’lar, küçük orta ölçekli veritabanları,SAP,Microsoft Sharepoint veya benzer kurumsal uygulamalar için uygundur. Intel Xeon E5-2670 (Sandy Bridge veya Ivy Bridge) modeli işlemciler üzerinde çalışmaktadır. Yüksek I/O için SSD depolama alanı kullanılmaktadır.

C3 ve C4 tipleri, işlem gücü odaklı instance tipleridir.

C4 tipi instance’lar düşük maliyete oranla yüksek işlem gücüne sahip son jenerasyon instance’lardır. Intel E5-2666 (Haswell) işlemcileri üzerinde çalışırlar. Gelişmiş network seçeneklerini desteklerler. Bu instance tipinde, cluster networking de desteklenir.

C3 tipi instance’larda benzer şekildedir. Intel E5-2680(Ivy) işlemcileri üzerinde çalışırlar. SSD storage’ı destekler. Yüksek performans gerektiren uygulamalar, digital reklam hizmetleri, çok oyunculu oyunlar, video kodlama vb. işlemler için kullanılırlar.

C3 ve C4 tipli instance’larda 2 – 32 adet vCPU ve 60 GB’a kadar memory kullanılabilmektedir(instance başına).

R3 tipli instance’lar EC2 intance’ları arasında en düşük maliyet ile memory odaklı olan instance’lardır. 32 adete kadar vCPU ve 244 GB’a kadar memory kullanımı sunar(instance başına). Genel olarak yüksek performans gerektiren veritabanları, büyük ölçekli SAP kurulumları vb. işlemlerde kullanılırlar.

G2 tipli instance’lar grafik tabanlı işlemler için uygun olan instance’lardır. Oyun ve video odaklı işlemlerde kullanılırlar.

I2 tipli instance’lar düşük maliyet ile çok yüksek I/O performansı ve yüksek IOPS sağlayabilen instance’lardır. TRIM desteği sağlarlar. Instance başına 8 adete kadar 800 GB’lık SSD alanları sağlarlar(8×800 GB SSD). MongoDB ve Cassandra gibi NoSQL veritabanları, Hadoop, cluster dosya sistemleri, büyük ölçekli transactional veritabanları vb. için tercih edilirler. Yüksek performanslı ve depolama odaklı instance’lardır.

HS1 tipli instance’lar çok yüksek yoğunlukta depolama alanı, sequential read/write performansı sağlayan instance’lardır. Diğer EC2 instance’larına göre , bu yoğun depolama alanını daha düşük maliyet ile sunarlar. Data warehousing, Hadoop/mapreduce,parallel dosya sistemleri işlemlerinde kullanılırlar. Instance başına 24x2TB ‘a kadar depolama alanları sunarlar.

AWS EC2 instance’ları, region’a göre ve seçilen ölçeğe(t2.micro veya m3.2xlarge gibi) göre fiyatlandırılmaktadır. On-demand instance, reserved instance ve spot instance şeklinde satın alma seçenekleri sunulmaktadır. Ücretlendirme detaylarına, kaynaklar kısmında belirttiğim adresten ulaşabilirsiniz.

Ücretlendirme ile ilgili bir kaç örnek aşağıdaki gibidir.

On-demand Instance > Linux > North Virginia(US East) region’ında > m3.large > $0.140 / saat

On-demand Instance > Windows > North Virginia(US East) region’ında > m3.large > $0.266 / saat

Free tier kullanımda, bir yıllığına, her ay aşağıdakilere sahipsiniz.Yeni müşteriler için veya müşteri adayları için yeterli ortam sunulmuş.

750 saatlik T2.micro(linux,rhel,sles,Microsoft windows server) kullanımı

750 saatlik Elastic Load Balancing + 15 gb veri işleme

30 GB Elastic Block Storage

15 GB bant genişliği

1 GB bölgesel veri transferi

Üstte bahsettiğim konular Microsoft Azure ve Google Cloud yapılarında da mevcut. İlgili web sitelerini ziyaret ederek detaylara erişebilirsiniz.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Kaynaklar:

https://aydogmusoglu.com/awsamazon-web-services-kullanim-ve-terminoloji.html

https://software.intel.com/en-us/blogs/2008/03/12/c-states-and-p-states-are-very-different

http://aws.amazon.com/ec2/instance-types/#enhanced_networking

http://en.wikipedia.org/wiki/Trim_%28computing%29

http://www.violin-memory.com/blog/understanding-io-random-vs-sequential/

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/azure/dn197896.aspx

https://cloud.google.com/compute/docs/machine-types

http://aws.amazon.com/ec2/purchasing-options/