IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

AWS Marketplace

Merhaba,

Bulut servis sağlayıcılarını incelerken veya bulut servislerini kullanırken genelde web tabanlı yönetim konsollarında yapılan işlemleri incelemekle yetiniyoruz. Detaya girenler API desteğini, Shell desteğini, komut istemi ile yönetimini, SDK desteğini inceliyorlar. Tabii ki saydıklarım çok önemli detaylardır. Bu detayları göz önüne aldıktan sonra, gezinip fikir edinebileceğiniz bir başka ortam ise Marketplace ‘tir 🙂

İsminden de anlaşıldığı üzere market, hizmetlerin(servislerin) paketlenmiş olarak sunulduğu bir ortamdır. Marketteki hizmeti seçerek kurulum sürecini hızlıca tamamlayabilirsiniz. Böylelikle çoğu yapılandırma otomatik olarak tamamlanmış olur(Ör: WordPress , Checkpoint, Fortigate kurulumu gibi). Bulut servis sağlayıcısı olarak AWS de oldukça gelişmiş bir markete sahiptir. AWS marketine AWS yönetim konsolundan yönlenerek erişebilirsiniz veya https://aws.amazon.com/marketplace adresinden doğrudan erişebilirsiniz.

AWS marketin ana sayfasında sol kısımda kategoriler görünmektedir. Kategoriler; Destop Apps, Software Infrastructure, Developer Tools, Business Software ana kategorileri altında alt başlıklara ayrılmıştır. Kategorilere ait farklı bir görünüm aşağıdaki gibidir. Arama kutucuğunu kullanarak istediğiniz ürünlerin AWS ’de servis olarak sunulup sunulmadığına bakabilirsiniz.

clip_image002

Bu kategorilerin dışında http://aws.amazon.com/testdrive/ adresinden de Test Drive & Demo ürünlerini inceleyebilirsiniz. An itibarıyla test drive bölümü aşağıdaki kategoriler altındaki test ürünlerinden oluşmaktadır.

clip_image004

Diğer blog post ’umda yazdığıma benzer şekilde, burada da check point r77.10 pay as you go servisinden faydalanarak check point virtual appliance oluşturayım.

Not: AWS bulutunda check point için XL ‘de desteklenmektedir!

clip_image006

AWS’deki test/lab ortamımı IRELAND region ’ında oluşturduğum için bu servisi de o bölgede açayım. Region’a göre ücretlendirme değişiyor(diğer bulut servis sağlayıcılarında da benzer bir durumdur)

clip_image008

One-click launch ’u tercih ediyorum. Belirlediğim konfigürasyon ile devam edersem 1 aylık ortalama maliyet bilgisi aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image010

Talebinizi gerçekleştirdiğinizde, AWS market’ten ürün kiraladığınıza dair e-mail ile bilgilendiriliyorsunuz.

clip_image012

AWS Marketplace ’ten de aboneliğinizi kontrol edebilirsiniz.

clip_image014

Üstteki abonelik menüsünde marketten alıp çalıştırdığımız ürünü yönetmek için aws console’una ve cloudformation console’una yönlendirmeler mevcut. CloudFormation servisi; AWS bulutunda çalıştırmak isteyeceğimiz bazı uygulamalar için hazır template’ler sunan bir servistir. CloudFormation servisini ayrı bir blog post’ta incelemek istiyorum, detaya girmeyeceğim. Bunların dışında Usage Instructions menüsünde, market aldığınız serivisi nasıl kullanabileceğiniz detaylı olarak yazmaktadır. Genel olarak uygun olan uygulamaları hazır olarak marketten alarak kullanmak, kurulum ve yapılandırma anlamında kolaylıklar sağlamaktadır.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.