Azure IoT – Mesajın Table Storage’e Kaydedilmesi

Azure IoT  Mesajın Table Storage’e Kaydedilmesi

Merhaba,

Önceki yazımda raspberry pi cihaz ile Azure IoT hub’e mesaj göndermiştik. O uygulama üzerinden devam ederek , raspberry pi ile gönderilen mesajın table storage’e kaydedilmesini deneyimleyelim.

Senaryo şu şekilde;

Bir storage account oluşturdum. İsmini, iottestlabtablestore olarak seçtim.

IoT hub, ilk kurulduğundan itibaren event-hub compatible bir endpoint sunuyor . İsmi events. Uygulamalar buradan(consumer groups), IoT hub’e gelen mesaj(lar)ı okuyabiliyor. Events endpoint’i özelliklerinden consumer groups ‘a ulaşabilirsiniz. Consumer groups, uygulamalar tarafından IoT hub’dan veri çekmek/okumak için kullanılır. Şimdi bazı bilgileri ,ileride kullanmak için, not edelim. Bunlara aşağıdaki kısımlardan ulaşabilirsiniz. Resmin sağ köşesine bakılırsa, henüz consumer groups tanımı yapılmadığını(default dışında) görebiliriz. İsmini consgrp01 şeklinde seçerek bir con. group oluşturacağım.

 

Event Hub-compatible endpoint 

sb://iothub-ns-iottestlab-163990-d8a0da51fb.servicebus.windows.net/

Event Hub-compatible name 

iottestlab001

 

IoT Hub connection “primary key”c’i de aşağıdaki kısımdan tedarik edebilirsiniz.

 

IoT Hub > iothubowner > Primary key > xlG8nBGJhXxSG2dB+4v/9EUoqitEDS8m6t5b7qQiEsk=

 

Şimdi bu bilgileri kullanarak yeni bir string oluşturacağız. Yeni string’in şablonu aşağıdaki gibidir.

Endpoint=<Event Hub-compatible endpoint>;SharedAccessKeyName=iothubowner;SharedAccessKey=<Primary key>

Bendeki ortamın bilgileri ile aşağıdaki şekilde yeniden düzenledim.

Endpoint=sb://iothub-ns-iottestlab-163990-d8a0da51fb.servicebus.windows.net/;SharedAccessKeyName=iothubowner;SharedAccessKey=xlG8nBGJhXxSG2dB+4v/9EUoqitEDS8m6t5b7qQiEsk=

 

Şimdi IoT hub’a ulaşan mesajı azure table storage’de depolayan azure function’ı oluşturalım. Adımların detayı için kaynaklar kısmına eklediğim dokümantasyon adresini inceleyebilirsiniz.

Function’ın oluşturulması genel olarak şu adımlardan oluşuyor:

App service altında function app oluşturulması, function app içinde bir trigger’a göre çalışacak adımların hazırlanması.

Azure Ibiza portal > Compute > Function App altından oluşturabilirsiniz.

 

Function App’e iottestlabfunc01 ismi vererek oluşturdum. Function App’e dashboard’dan ulaşarak yeni function oluşturalım.

 

 

Custom function ile devam ediyorum. Senaryo > Data Processing , language > JavaScript  , template > event hub trigger java script şeklinde olacak.