IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

DNS – “bulk” (A) Record ekleme işlemleri

Merhaba,

DNS, isim çözümleme hizmetini veren, başta Microsoft Active Directory ’si ve diğer “Directory Service” ‘ler olmak üzere network ile bağlantısı olan hemen her servis için kritik seviyede önemli bir hizmettir.

DNS hizmetini, platformların sunduğu grafiksel arabirimden veya komut arabiriminden yönetebilirsiniz. Yazımda, DNS hizmeti için toplu halde(“bulk”) kayıt ekleme işlemine dair, bir kaç farklı yöntemi inceleyeceğim. Muhtemelen sizler de zaman içinde bu yöntemleri kullanmışsınızdır.

Powershell 3 ile:

“Native” DNS cmdlet’lerini(komutlarını) görüntüleyelim.

image

Add-DnsServerReasourceRecordA cmdlet’ini kullanabiliriz.get-help ile, üstteki cmdlet’lerin nasıl kullanıldıklarına bakabilirsiniz. Tek bir (A) kaydının, powershell ile nasıl eklendiği üzerinde durmayacağım. Örnek kullanımı aşağıdaki gibidir.

Add-DNSServerResourceRecordA -ZoneName DNSzoneismi -Name HostName -IPv4Address IPAdresi

Input file olarak csv dosyası kullanarak csv dosyasındaki verileri(A-Record) DNS’e aktaralım. Örnek olarak kullanacağım csv dosyası aşağıdaki gibidir.

image

Csv dosyasında görülen “sunucu” ve “ip” kelimeleri, powershell script’i için birer değişkendir. İstediğiniz isimleri kullanabilirsiniz.

image

Import-csv ile, hazırladığım csv dosyasının içeriğini kullandım. Her bir satır için %(for-each) döngüsü çalıştı ve dns database’ine ilgili satırları ekledi.

Bu işlem için bence en iyi ve kolay yöntem Powershell J Yapınızda daha eski sürüm windows server işletim sistemi varsa dnscmd komutunu da kullanabilirsiniz.

DNSCMD ile:

Dnscmd için input dosyası olarak aşağıdaki txt dosyasını kullandım.

image

Powershell’de olduğu gibi bu işlem için de “for” döngüsü kullanıyoruz.

image

Üstteki ekran görüntüsünde görülen win-aqpk6iam7ni ismi, dns sunucusunun hostname’idir!

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.