IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Enterprise Vault – Reset Vault Service Account Password

 

Merhaba ,

Herhangi bir sebepten ötürü Vault Service Account’unun password’ünü değiştirmek isterseniz yada Vault Service Account’unu değiştirmek isterseniz bir kaç noktaya dikkat etmeniz gerekir.  Çünkü Vault Service Account’u ile normal şartlarda tüm Enterprise Vault servisleri ve SQL Server tarafındaki muhtemelen en az bir kaç servis (Reporting Service …gibi) çalışmaktadır.

Aşağıdaki maddeler ile Vault Service Account’unuzun parolasını değiştirebilirsiniz. Account değişimi için aşağıdaki maddelere ilaveten yeni account’un Enterprise Vault üzerindeki yönetimsel haklarına ve SQL Server üzerinde yönetimsel haklarına ( en azından ilgili database’lerde ) dikkat etmelisiniz.

Password reset işlemine başlayabiliriz.

 

1- EV servis account’unun password’ünü Active Directory Users & Computers yönetim konsolunu kullanarak değiştirin. (Bu işlem öncesinde aşağıda görebileceğiniz EV Server’da bulunan EV servislerini durdurmanız uygun olacaktır)

2- EV sunucusuna geçiş yapınız (Password değiştiğinden yeni password’ü kullanmanız gerekir). Services.msc ile servisler yönetim konsolunu açınız.

clip_image002

3- Enterprise Vault Admin Servisini yada herhangi bir EV servisini yeniden başlatınız(started ise) yada başlatınız (stopped ise).

4- Eski password bilgisi kaldığından servis “logon failure” ile başlatılamayacatır.

5- Her bir servisinözelliklerinden logon tab’ına gelerek EV Servis Account’unun password’ünü güncelleyiniz.

clip_image004

6- Enterprise Vault’un veritabanlarının barındığı SQL Server’a yetkili bir hesap ile logon olunuz.

7- Servisler yönetim konsolunu açınız. (services.msc)

8- Enterprise Vault Admin hesabı ile çalışan SQL Server Servislerini tespit ediniz. (Sizin yapınızda sadece SQL Server Reporting Servis Instance’ı idi)

9- Genel olarak EV Servis Account’ı ile çalışabilecek SQL Server servisleri aşağıdaki gibidir.

clip_image006

10- Üstteki maddelerde bahsedildiği üzere EV Servis Account’u ile çalışan servislerin logon tab’larından EV Servis Account’unun password’ünü güncelleyiniz ve servisi/servisleri yeniden başlatınız.

11- EV Server’a geçiş yapınız. EV servislerinin password’lerini daha önce güncellemiştiniz. EV Admin Console’u açınız.

12- Directory özelliklerini görüntüleyiniz.

clip_image008

13- EV Servis Account’unun yeni password’ünü güncelleyiniz ve Apply butonuna basınız. Password hata vermeden güncellenecektir/işlem yapılacaktır.(Test amaçlı işlem)

14- Enterprise Vault sunucusunu yeniden başlatınız. Sunucu açıldıktan sonra EV Servis Account’u ile logon olunuz. Tüm servislerin started status’e geçebilmesi için kısa bir süre bekleyiniz. Services.msc konsolundan EV Servislerinin başlatıldığını gözleyiniz.

15- EV Admin Console’unu açınız. Admin Console’undaki menüleri genişleterek tab’ları gözleyiniz. Test amaçlı journal archive içinde aramalar yapınız.

16- EV Admin Console’undan analiz ve operasyon raporlarını açınız.

clip_image010

17- EV Service Account’unun password’ünün değişitirilmesi işlemi tamamlanmıştır.

18- Bu aşamaya kadar sorunlar ile karşılaşırsanız 5. , 10. ve 12. maddeyi tekrar değerlendiriniz.