IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Exchange Server 2013, Management Shell ile Yönetim ve Powershell Remoting

Merhaba,

Yazımda, Exchange Server 2013 organizasyonun management shell ile yönetiminden bahsetmek istiyorum. Microsoft, Exchange Server 2007 ile mimarideki radikal değişikliklerle tanıştırmıştı bizi.Bu değişimler ve powershell yapısı, Exchange Server yöneticilerine bir komut satırı ile tüm organizasyonu yönetme imkanı tanıyordu. Zaman içinde Exchange Server 2013’e(150 civarında yeni cmdlet ile) kadar geldik.Tabii ki değişimler ve gelişimler de devam etti ve powershell 3.0 ile yönetimsel işlerimize devam ediyoruz.

Exchange Server 2013 organizasyonunda yönetimse işler için kullanılan Exchange Management Console , yerini Exchange Admin Center’a bıraktı. Bununla birlikte halen Exchange Management Shell’e sahibiz(hatta yeni gelen 140+ yeni cmdlet ile ).

Yazımın devamında;

Exchange Management Shell için EMS kısaltmasını kullanacağım

Exchange Admin Center için EAC kısaltmasını kullanacağım.

Windows Powershell için WPS kısaltmasını kullanacağım.

Remote Desktop Protocol için RDP kısaltmasını kullanacağım.

Exchange organizasyonu yönetimi için; bir client’a EMS’yi yükleyebilirsiniz(Exchange Management Tool ile yüklenmekte), doğrudan exchange server’larınızdan birine RDP ile bağlanabilirsiniz yada PowerShell Remoting’den yararlanabilirsiniz.

PowerShell remoting ile Yönetimi incelemek istiyorum.

Domain Controller(bu yazım için test client olarak düşünülebilir) üzerinde windows powershell uygulaması ile PowerShell Remoting’i kullandım.

clip_image002

Üstte görüldüğü üzere 00E2 isimli exchange server’da hizmet veren IIS altındaki Powershell virtual directory’sinden faydalanarak açtığım session’i 00DC1’in windows powershell session’ina import etmiş olduk.

Get-pssession cmdlet’i ile açtığımız session’ı gözleyebiliriz.

clip_image004

Test amaçlı olarak get-exchangeserver cmdlet’ini kullanabiliriz.

clip_image006

Üstte görüldüğü üzere session’ımızda Exchange cmdlet’lerini çalıştırabiliyoruz.

Remote Session’da pipelining kullanımına bir örnek verelim.

clip_image008

Mailbox’ı CorporateDB’de olan kullanıcıların departman niteliklerini değiştirmiş olduk.

clip_image010

Sonucun detayı üstteki gibidir.(h harfini unutmuşum 🙂 )

Açılan session’da, çalışmak istediğimiz scope’u belirleyerek çalışmak da mümkün.

clip_image012

Üstteki örneğe bakacak olursak; session’ı “services” OU’su ile sınırlandırıp mailbox’lara baktığımızda iki adet mailbox görmekteyiz.

Scope’u tüm forest’a çevirerek baktığımızda tüm mailbox’ları görebiliyoruz. Scope kısıtlaması sırasında gerekiyorsa, domain controller ve global catalog seçimi de yapabilirsiniz. Seçimler için,

-SetPreferredDomainControllers server_fqdn ve -PreferredGlobalCatalog server_fqdn parametrelerini kullanabilirsiniz.

Özet:

Exchange Server 2013 yönetiminde PowerShell remoting’den bahsetmiş olduk. Genel olarak kullanımı Management Tool yüklü olan bir sunucu konforunda olsa da Remote PowerShell session’ının kullanımında pipelining’e dikkat etmek gerekebilir.Remote PowerShell session’ı içerisinde neler yapabileceklerinizin cevabı, aslında neler yapmak istediklerinizle orantılıdır.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.