IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Exchange Server 2013, Shell ile e-mail adresi ekleme/silme operasyonları

Merhaba

Yazımda, recipient tiplerine e-mail adresi ekleme/sime işlemlerinden ve bulk işlemlerinden bahsedeceğim. Recipient tiplerinin bir çoğu, birden fazla e-mail adresini destekler. Recipient dendiğinde ilk akla gelen user mailbox’tır. Bunun dışında distribution group’lar,contact’lar,public folder’lar düşünülebilir. Recipient tiplerine e-mail adresi eklemek ve çıkarmak recipient tipinden bağımsız olarak benzerdir(identical).

Örnekler ile konuyu inceleyeceğim.Kullanılan bir mailbox’a e-mail adresi ekleme ile başlıyorum.

clip_image002

Mailbox’ın e-mail adreslerini aşağıdaki gibi gözleyelim.

clip_image004

[email protected] user mailbox’ına ikinci e-mail adresi eklendi! Mailbox’ın e-mail addresini silmek isterseniz add yerine remove anahtarını kullanabilirsiniz.

“add” yerine “+” operatörü , “remove” yerine “-” operatörü kullanılabilir. Bu kullanım şekline bir örnek vermek istiyorum.

clip_image006

clip_image008

Üstteki iki örnekte “+” ve “-“ operatörlerinin kullanımlarını incelemiş oldum.

Bu syntax’ı aşağıdaki cmdlet’ler ile kullanabilirsiniz:

set-casmailbox,set-remotemailbox,set-distributiongroup,set-mailuser,set-dynamicdistributiongroup,set-mailpublicfolder,set-mailcontact,set-mailbox

Recipient objerinin e-mail adreslerini düzenlemenin en iyi yolunun e-mail address policy olduğunu hatırlatmak istiyorum. Ama bazı operasyonel işlerde policy kullanamayabilirsiniz. Bu durumda add,remove anahtarları ile recipient’ların e-mail adreslerini modifiye etmek için bulk script’ler hazırlayabilirsiniz. Bir kaç örnek ile devam edeceğim.

Foreach döngüsü ile kısa bir bulk script hazırlayabilirsiniz. Bu tür bulk işlemlerde kullanılacak yöntem ( döngü,cmdlet vb.) işi yapacak olan uzmanın hayal gücüne kalıyor J

clip_image010

Üstteki döngü ve içindeki cmdlet ile R&D organizational unit’i içindeki mailbox’lara @corp.net suffix’ini e-mail adresi olarak yapılandırdım. Get- ile bakıldığında sonuç görünüyor.

Silme işlemine bir örnek vermeyim. Kullanmadığınız e-mail address policy’leri silseniz de onlarla eklediğiniz e-mail adresleri kalır. Bunları temizlemek isteyebilirsiniz.

clip_image012

Aktif policy olarak default email policy’yi kullanıyorum ama daha önce oluşturduğum, kullandığım ve şuan silinmiş email address policy’lerden kaynaklı, email adresi kalabalığı yaşanmakta.Üstte görüldüğü gibi recipient’ların @aydogmusoglu.com , @merkez.woodgrovebank.com, @corp.net şeklinde email suffix’leri var. Bu şekilde binlerce recipient olduğunu düşünün! Temizlik yaparak, @aydogmusoglu.com dışındaki email adreslerini sileceğim. Aşağıdaki döngü ve cmdlet’ler, yapıda binlerce recipient olduğu düşünülürse faydalı olacaktır!

Cmdlet’lerin ve döngünün net anlaşılması açısında ISE arayüzünü kullanıyorum.

clip_image014

İşlem tamamlandı. Son durumda mailbox’ların email adresleri üstteki gibidir. Bulk işlemlerde ve günlük operasyonel işlemlerde base teşkil edebilecek bu döngü ile ve cmdlet’ler ile gereksinimlerinize göre kişiselleştirilmiş ve daha gelişmiş script’ler hazırlayabilirsiniz.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.