IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Exchange Server 2013, Shell ile Recipient Moderation Yapılandırması

Merhaba,

Önceki yazılarımda recipient yönetiminden bahsetmiştim. Bu yazıyı okumadan önce onları incelemeniz faydalı olacaktır. Şimdiki konum, recipient’lar arasındaki email alış verişinde moderation konusudur. Küçük ve/veya orta ölçekteki işletmelerde kullanım alanı olmayabilir. Kurumsal firmalarda, özellikler üst yönetimdeki kişilerin ve üst yönetim email gruplarının email alış verişlerinde kontrolü sağlama adına kullanılması gereken bir özelliktir.

Moderation özelliğini ilk olarak Exchange Server 2010 ile tanıdık ve ihtiyaç duyduğumuz noktalarda kullanmaya başladık. Bu özellik ile, belirlenmiş bir recipient’a(user mailbox,group vb.) gönderilen email’lerin hedefe teslim edilmeden önce belirlediğimiz bir moderatör tarafından onaylanmasını sağlamış oluyoruz.

Exchange management shell örnekler üzerinden devam edeceğim. Öncelikle email group’larımın moderation status’ünü görelim.

clip_image002

Her iki grupta moderation özelliği henüz devre dışıdır.(varsayılan ayar)

clip_image004

Üstteki cmdlet ile marketin distribution group’unda moderation özelliğini devreye aldım. Kullanmak istediğiniz cmdlet’in syntax’ını bilmiyorsanız get-help set-* -example cmdlet’ini kullanarak yardım alabilirsiniz.

clip_image006

Üstteki cmdlet ile moderation özelliğini user mailbox’ında devreye aldım.

Test amaçlı marketing group’ununa email göndermek istersek aşağıdaki bilgilendirme ile karşılaşıyoruz.

clip_image008

Gönderilen email hedefteki gruba gönderilmeden moderatörden onay istenecek! Durum aşağıdaki gibi.

clip_image010

Moderatör onayladıktan sonra email hedefteki alıcılara ( grup üyelerine ) gönderilir. Moderation özelliğinin kullanılabileceği cmdlet’leri görmek isterseniz aşağıdaki cmdlet’ten faydalanabilirsiniz.

clip_image012

Moderation özelliğini kullanırken, bu özelliğin kapsamı dışından tutmak istediğiniz kişiler(group members) varsa BypassModerationFromSendersorMembers parametresini kullanabilirsiniz.

Bulk script’lerinizde moderation özelliğini de kullanmak isterseniz örneklendirdiğim cmdlet’ler oldukça kullanışlıdır.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.