IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Lync Server 2010 Yedekleme İşlemi

Microsoft Lync Server 2010 sunucuzunda bir felaket durumuna karşılık yedekleme işlemi yapmak isterseniz Lync Management Shell ve Topology Builder araçlarından faydalanabilirsiniz. Yedekleme Prosedürün nasıl yapıldığına geçmeden önce bir kaç teorik noktada fikir sahibi olmak işimize yararyabilir.

Lync Server servislerinin yedeklenmesi işleminde yedeğini alıp kurtarmak isteyeceğimiz dosyalar aşağıdaki gibi olacaktır.Bu açıklamalarla aslında Lync Server veritabanı yapısını bir miktar açıklamış oluyoruz.

Xds.mdf :Central Management Store’da tutulur. Topoloji konfigürasyonu bilgilerini barındırır.(topology , policy ve konfigürasyon ayarları)

Lis.mdf: CMS’de tutulur. Location bilgilerini barındırır.(Enterprise Voice Enhanced 9-1-1 bilgilerini barındırır

Rgsconfig.mdf: Back-end server’da yada standart edition Server’da barınır. Response Group konfigürasyon bilgilerini barındırır.(Response Group agent gruplarını , queue’lar ve workflow’ları barındırır.)

Rtc.mdf :Back End Server’da yada Standart edition server’da barınır. Kullanıcı verilerini içerir.( kullanıcı hakları , kontakt listeleri , server pool verileri , zamanlanmış konferanslar vs.. bir çok kritik bilgiyi içerir)

Lcslog.mdf :Arşiv veritabanıdır , arşiv rolünün kurulu olduğu sunucudan toplanabilir. ( Anında mesajlaşma ve meeting içeriğini tutar.) Lync server için kritik bir veritabanı olmamakla birlikte , şirketinizin güvenlik politikası için kritik olabilir. Lync Server, Archiving database için simple model recovery’yi desteklediğinden son aldığınız full backup’tan geri dönebilirsiniz.Yani, point of failure time yada spesifik bir zamana dönüş yoktur.

Lcscdr.mdf ve qoemetrics.mdf: Gözlem sunucusunun veritabanıdır. İlgili rolün kurulu olduğu sunuculardan toplanabilir. Arama detaylarını ( lcscdr ) ve Quality of Experience metric değerlerini içerir (qoemetrics) .Arama detayı kayıtları şirketiniz için kritik olabileceğinden ve dinamik bir yapıya sahip olduğundan zamanlanmış backup görevlerini uygun şekilde düşünmelisiniz. QoE bilgiside dinamiktir. Bu bilginin kaybı Lync Server açısından kritik değildir. Yine firmanız için kritik olabilir. Yine burada da simple recovery modeli mevcuttur.

Lync Server File Store : File Server üzerinde yada standart edition server üzerinde barınır. Tipik olarak \\lync_server_ismi\paylasim_ismibağlantısı ile erişilebilir. Yada Topology Builder’dan location bilgisi gözlenebilir.

clip_image001

Archiving File Store :Lync Server File Store’da barınır fakat ayrı bir yerde de tutulabilir. Web konferans content koplayarını içerir. Şirket için kritik olabilecek bilgileri içerir.

Lync Server yedekleme prosedürüne dahil etmenize gerek olmayan fakat başarılı bir restore için ihtiyaç duyacağınız diğer veriler aşağıdaki gibidir.

Lync Server’in yedeğini aldığınız “zamanda”Active Directory Domain Servislerininde yedeğini de alınız. Burada neden diyebilirsiniz. Açıklayalım.

Lync Server öncesindeki communication server ailesinde communication server ayarları Active Directory’de tutuluyordu. Lync Server ise ayarlarını Central Managemement Store’da tutmaktadır.

Fakat ;

– SIP URI bilgileri ve bazı kullanıcı bilgileri

– Response group ve Conferencing Attenant uygulamaları için contact objeleri

– CMS için bir pointer

– Lync Server security grupları ve kerberos authentication hesabı

halen AD veritabanında barımaktadır. AD yedeği için http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=209105link’ini kullanabilirsiniz.

Sertifika otoritesi ve sertifikaların yedeğinin olması önemlidir. Dahili bir otorite kullanıyorsanız, otoritenizden yeniden sertifika talep edip alabilirsiniz ancak , dahili yada harici sertifika otoritelerinden Lync server için aldığını sertifikaların private key’leriniyedeklemek önemlidir.

PSTN gateway kullanıyorsanız ( enterprise voice ) , üreticisinin talimatlarına göre konfigürasyon bilgisini yedeklemelisiniz.

Provider’lar arası anınanda mesajlaşma için Extensible Messaging and Presence Protocol gateway kullanıyorsanız gateway/konfigürasyon yedeği alınmalıdır.

Group Chat , Coexistence (ocs 2007 r2 + lync server gibi) , Exchange Server UM konfigürasyonlarının yedekleri için

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg398671.aspx

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=168162

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=211810

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=209180link’lerini kullanabilirsiniz.

Bunların ötesinde genel olarak ihtiyacınız olabilecekler ise şu şekildedir. Firewall yapılandırması , NLB yapılandırması , IIS yapılandırması , DNS yapılandıması , DHCP yapılandırması ‘dır.

Bu açıklamaların ardından yedekleme işlemine , kullanılacak araçları açıklayarak devam edelim.

Xds.mdf için : Export-CsConfiguration

Lis.mdf için : Export-CsLisConfiguration

RgsConfig.mdf için : Export-CsRgsConfiguration

Rtc.mdf için : Dbimpexp.exe(Lync Server kurulumu ile geliyor)

LcsLog.mdf , LcsCDR.mdf , QoEmetrics.mdf veritabanlar için SQL Server Management Studio

Lync Server File store ve Arciving File Store için , standart kopyalama yazılımları , RoboCopy gibi

İşleme başlamak için Lync Management Shell’i açalım. Bu işlem için kullanacağımız hesabın RTCUniversalServerAdminsgrubu üyesi olması gerektiği detayını belirtelim.

PS C:\> Export-CsConfiguration -FileName “c:\yedek\config.zip” komutu ile topoloji datasının yedeğini aldık(topoloji , policy , konfigürasyon ayarları).

PS C:\> Export-CslisConfiguration -FileName “c:\yedek\e911config.zip” komutu ile Location Information servisinin verilerinin yedeğini aldık.

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Lync Server 2010\Support altındaki dbimpexp komutu ile Pool içindeki bütünstandart server’larda back-end veritabanının yedeğini almalıyız.

clip_image002

Sırada, kullanıyorsak response group konfigürasyonunun(kullandığımız bütün pool’larda) yedeğini alma işlemi gelmektedir.

clip_image004

Lync Server 2010 Resource Kit ‘i kurduktan sonra rgsimportexport.ps1scriptini elde ediyoruz. Üstte , import-module ile aşağıda kullanacağımız cmdlet’i edinelim.

Sonrasında export işlemini yapıyoruz.

PS C:\>Export-CsRgsConfiguration ApplicationServer:pool1.xyzt.com -FileName c:\yedek\RgsConfig.zipkomutu ile export işlemi tamamlanmış olacaktır.

Monitoring ve Archiving Server’ın yedeğinin alınması kısmında şu detayı verelim. Central Management Store’un yedeğini alırken Archiving ve Monitoring Server ayalarınındayedeğini almış oluyoruz. Veritabanı için SQL Server Management Studio’yu kullanabiliriz.

clip_image005

Üstteki db’ler arasında rtc database’inin olmaması dikkatinizi çekebiliriz. O database’leri farklı bir SQL Server’de tutuyorum!!!

Sırada Lync Server File Store ve Archiving file store var. Bu dosyaların nerede tutulduğuna Topology Builder’dan bakabilirsiniz. Bendeki durum aşağıdaki gibiydi.

clip_image006

Lync Server 2010 ile ilişkin birincil önceliği olan verilerin yedeklenmesini tamamladık. Bunların haricinde , Active Directory ,IIS , Certification Authority bileşenlerinin yedekleri için systemstate ‘in yedeğini alabilirsiniz. DNS yapınız Active Directory Integrated ise , systemstate yedeği işinizi görecektir. ADIntegrated değilse zone dosyasının kopyalamalısınız(örnek : dnscmd /zoneexport …… ). Bu işlem için http://support.microsoft.com/kb/304489adresinden yararlanabilirsiniz.

Yedekten geri dönmenizi gerektirecek günlerin gelmemesi temennisiyle…

Herkese neşeli günler

Kaynak : Technet ; günlük iş yaşantım