IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Microsoft Azure Marketplace

Merhaba,

Bulut service sağlayıcılarını incelerken veya kullanırken genelde web tabanlı yönetim konsollarından yapılan işlemler ile yetiniyoruz. Biraz daha detaya girenler API desteğini, Shell desteğini, komut istemi ile yönetimini, SDK desteğini inceliyorlar. Tabii ki saydıklarım çok önemli detaylardır. Bu detayları göz önüne aldıktan sonra, gezinip fikir edinebileceğiniz bir başka ortam da Marketplace ‘tir 🙂

İsminden de anlaşıldığı üzere market, hizmetlerin(servislerin) paketlenmiş olarak sunulduğu bir ortamdır. Marketteki hizmeti seçerek kurulum sürecini hızlıca tamamlayabilirsiniz. Böylelikle çoğu yapılandırma otomatik olarak tamamlanmış olur. Bulut servis sağlayıcısı olarak Microsoft Azure da bir markete sahiptir ve gözlediğim kadarı ile günden güne gelişmektedir.

clip_image002

Markete https://azure.microsoft.com/en-us/marketplace/ adresinden ulaşabilirsiniz. Yeni “preview” azure yönetim portalını kullanıyorsanız, yönetim portalı içinden de marketi gezebilirsiniz. Hatta yeni portalı kullanıyorsanız tüm servislere market üzerinden ulaşarak kullanmaya başlayabilirsiniz(pay as you go veya commitment ile). Market’ten satın almak isteyeceğiniz bazı servisler, o an itibarıyla sizin bölgenizde kullanıma açılmamış olabilir!

Örneğin azure market’ten check point r77.10 PAYG hizmetini yapılandırmaya çalıştım.

clip_image004

Gerekli bilgileri doldurarak işlemi tamamladıktan sonra sanal sunucu ve check point virtual appliance yapılandırılmaya başlandı.

clip_image006

Kurulum tamamlandıktan sonra check point virtual appliance’ınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Üstte bahsettiğim işlemin sonunda şu hatayı aldım.

{“error”:{“code”:”ResourcePurchaseValidationFailed”,”message”:”User failed validation to purchase resources. Error message: ‘{\”ErrorDescription\”:\”[\\\”The Offer is not sold in the account market (TR).\\\”]\”,\”CultureInvariantErrorCode\”:\”BadRequest\”,\”ActivityId\”:\”1a72ab82-0ba9-4ba3-9fae-a8ae579a26a5\”}'”}}

Benim azure aboneliğimden kaynaklı bir problem olabilir. Konu hakkında üreticiye çağrı açtım, sonucunu elde ettiğim zaman blog post’umu güncelleyeceğim.

clip_image008

Market üzeriden ilerleyerek kullanmak istediğiniz hizmete ulaşmak oldukça konforlu görünüyor. Belki de bu konfor yeni portal arayüzünden kaynaklanıyordur 🙂 Yeni portal arayüzünde, azure management konsoldan yapılan rutin işlemler de mevcut(sanal sunucu oluşturma gibi).

clip_image010

Marketteki menüler şimdilik üstteki gibidir. Market arayüzündeki arama kutucuğuna aklınıza gelen veya kullanmak isteyebileceğiniz ürünleri yazarak arama yapınız, böylelikle aradığınız hizmetin Azure Marketplace ‘ten alınıp alınamayacağını incelemiş olursunuz. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.