IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Microsoft Azure Storage

Merhaba,

Bulut bilişim servis sağlayıcıları, verilerinizi depolayabilmeniz ve uygulamalarnıza depolama alanları tedarik edebilmeniz için ölçeklenebilir,sağlam ve devamlı erişilebilir veri depolama seçenekleri sunar. Microsoft Azure Storage servisi de Azure’un sunduğu ve bu amaçla geliştirilmiş Azure bulut servislerinden biridir. Farklı ölçekteki uygulamalar için depolama alanı sunabildiği gibi sanal sunucularınız için de aynı hizmeti sunar. “Kullandığın kadar öde esasına” göre faturalandırılır.

Azure Storage Account ile Azure Storage servisine erişip, depolama hizmetinden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Şimdilik iki farklı azure storage account’u sunulmaktadır.

Standard Storage Account: Table, Blob, Queue ve File Storage tiplerini sunar.

Premium Storage Account: Şimdilik sanal sunucu diskleri için kullanılabilen ve  preview aşamasında olan bir account tipidir. Kısa zamanda genel olarak kullanıma açılacaktır.

Azure aboneliğinizi(testleriniz için trial abonelik açabilirsiniz!) oluşturduktan sonra storage account’unu oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Standard account tiplerini inceleyelim.

Standard Storage Account – Table Storage:

Microsoft’un NoSQL key/attribute tabanlı depolama alanıdır. Şemasız dizaynı ile geleneksel ilişiksel(releational) veritabanlarından ayrılır.  Table storage, maliyet açısından benzer hacimdeki sql data’sına göre ciddi oranda avantajlıdır. Kullanıcı verisi, web verisi, adres bilgisi verisi, cihaz verileri vb. her türlü esnek veri kümelerini depolamak için kullanabilirsiniz. Özetle, nosql database türlerinde biri olan table storage, ihtiyaçlarınız için iyi bir alternatif olarak sunulmaktadır.

Standard Storage Account – Blob Storage:

Blob storage; bulutta barındırmak istediğiniz ve/veya bulutta barınan unstructured veri için düşük maliyetli, ölçeklenebilir bir depolama seçeneğidir. Blob storage seçeneğini genel olarak aşağıdakiler için kullanabilirsiniz.

Dokuman depolama, sosyal verilerin depolanması(fotoğraf,resim,müzik,video, blog post veya blog verileri vb.), verinizin yedeklenmesi, web uygulamalarınızdaki imaj ve text’ler(statik içerik), Big Data.

Blob’lar container içinde organize edilir ve container’lar üzerinde çeşitli objeler için güvenlik izinleri belirlenebilir. 500 TB boyutunda belirleyici limiti altında bir storage account herhangi sayıda container ve bir container da herhangi sayıda blob içerebilir.

Blob(disk) storage page blob ve block blob şeklinde iki seçenek sunar. Block blog’lar dokuman,media dosyaları, yedekler, stream edilen veri için kullanışlıdır ve 200 GB boyutundadır(1 block blob). Page blob’lar IaaS servislerin diski olarak kullanılmaya elverişlidir ve rastgele yazmayı destekler. *.VHD biçinde olan sanal sunucu diskleri page blob olarak depolanır. Page Blob’lar 1 TB’a kadardır.

Blog storage’de barındıracağınız veri büyük boyutluysa, network üzerinden transfer etmek yerine Microsoft veri merkezine gönderebilirsiniz(verinizin depolandığı hard disk’inizi).

Standard Storage Account – Queue Storage:

Bu storage, uygulamanızın bileşenleri arasında asekron iletişim için ideal bir ortam sunar. Queue’ların boyutu 64KB’a kadar olabilir.

Standard Storage Account – File Storage:

Preview aşmasındadır. Bulut tabanlı SMB file share hizmetidir. SMB sürümü 2.1’dir. File share kullanan uygulamalarınızı Azure Storage servisine taşıyabilmeniz için geliştirilmiştir. Böylece buluttaki bir depolama alanını file share olarak sanal sunucularınıza mount ederek kullanabilirsiniz. Amazon Web Service’lerindeki Elastic File System servisinin bir benzeridir.

Microsoft Azure, storage account’larınızda depolanan verinizin sağlamlığı ve her zaman erişebilmesi için aşağıdaki seçenekleri sunmaktadır.

LRS – Locally redundant storage:

Veriniz, bir bölge içindeki bir veri merkezi tesisi içinde üç kopya şeklinde replicate edilir. Bu seçenek verinizi donanım arızalarına karşı korur fakat tesis arızalarına karşı korumaz.

ZRS – Zone redundant storage:

Sadece block blob ‘lar için kullanılabilir durumda olan ZRS’de veriniz, bir region içindeki iki yada üç tesiste veya iki region’da üç kopya halinde depolanır/replicate edilir. Dolayısıyla LRS’ye göre daha sağlam bir seçenektir ve verinizin bir region içinde sağlam ve erişilebilir olması garanti edilir.

GRS – Geo redundant storage:

Storage account’unuzu oluşturduğunuzda varsayılan olarak devreye girer. Verinizin altı kopyası tutulur. Primary region’da üç kere replicate edilir, hayli uzak(coğrafi olarak farklı) secodary region’da da üç kere replicate edilir. Dolaysıyla iki region’da altı kopya olarak tutulmuş olur ve verinizin iki ayrı region’da sağlam ve erişilebilir olması garanti edilmiş olur.

RA-GRS, read access geo redundant storage:

Veriniz coğrafi olarak farklı bir secodary region’a replicate edilir, bu region’dan read-access sağlanır. Primary region’da olabilecek problemlere karşın secodary region’dan read-access sağlanmış olur.

LRS,GRS,RA-GRS tipleri arasında değişiklik yapabilirsiniz. Storage account’unuzu ZRS şeklinde yapılandırdıysanız değişiklik yapamıyorsunuz.

Azure Portal’dan storage account’unuzu aşağıdaki adımlar ile oluşturabilirsiniz.

2

Azure preview portal yerine geleneksel azure management portal’ını da kullanablirsiniz. Azure Power Shell’de azure üzerinde yapacağınız işlemler için iyi bir seçenektir. Pricing tier’lar ve storage detayları aşağıdaki gibidir.

1

Azure storage servisini genel olarak incelemiş olduk. Ücretlendirme seçeneklerine dikkat ederek ihtiyacınız olan seçenekle devam edebilirsiniz.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Kaynaklar:

http://www.microsoft.com/en-in/download/details.aspx?id=43709

http://blogs.msdn.com/b/windowsazurestorage/archive/2011/11/20/windows-azure-storage-a-highly-available-cloud-storage-service-with-strong-consistency.aspx

http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/details/storage/

https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/azure-subscription-service-limits/

https://azure.microsoft.com/tr-tr/services/preview/

https://www.simple-talk.com/cloud/cloud-data/an-introduction-to-windows-azure-blob-storage-/

http://blogs.msdn.com/b/brunoterkaly/archive/2014/08/12/azure-storage-essential-facts-august-2014-definitely-subject-to-change.aspx

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/azure/ee691964.aspx

http://azure.microsoft.com/en-us/pricing/details/storage/

https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/storage-introduction/#replication-for-durability-and-high-availability