IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Microsoft Azure – VMAgent ve Yeni Portal ile yönetimsel işlemler

Merhaba,

Azure bulut servisi üzerinde oluşturduğunuz sanal sunuculara vmagent isminde bir bileşen kurulmaktadır. Sanal sunucuları “quick create” menüsünden oluşturursanız vmagent’ın seçimi yapılmadan otomatik olarak kurulur. “Custom” kurulum seçeneği ile sanal sunucu oluşturursanız vmagent kurulumu “bir seçenek” olarak görülebilir.

clip_image002

“Custom” kurulum için galeriden bir sanal sunucu seçtiğinizde, vmagent seçim menüsü aşağıdaki gibi görülebilmektedir.

clip_image003

Kurulum aşamasında yüklediğiniz vmagent ’ını daha sonra silemiyorsunuz. Kurulum aşamasında yüklemezseniz daha sonra yükleyebilirsiniz. Silmeyi düşüneceğinizi sanmam, zira faydalı bir araç Smile

Yazımın devamında vmagent yüklü bir sanal sunucuda unutulan administrator parolasının reset ’lenmesinden ve yeni “preview” aşamasında olan azure portal’dan bahsedeceğim.

VMAgent; security, debugging, management, runtime vb. üretkenliği ve işte verimliliği arttıran virtual machine extension’larını sağlar. Tüm detaylar için kaynaklar kısmında paylaştığım adresi(dn606311.aspx) inceleyebilirsiniz. Yetkili hesabın parolasının reset işlemini incelemek için test sanal sunucusu oluşturdum.

clip_image005

Parola reset işlemi için azure üyeliğimize powershell ile bağlanacağız. Azure PowerShell kurulumu ve azure üyeliğine bağlanmak konusunda fikir edinmek için https://azure.microsoft.com/tr-tr/documentation/articles/powershell-install-configure/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

clip_image007

Azure üyeliğime bağlandım. Sunucudaki yetkili hesap olan baris lokal hesabının parolasını reset ‘leyeyim.

clip_image009

İşlem üstteki gibi tamamlandı, kullanılan command-let aşağıdaki gibidir.

Get-AzureVM -ServiceName barisazure01 -Name barisazure01 | Set-AzureVMAccessExtension -UserName baris -Password güçlü_bir_parola | Update-AzureVM

Bu işlemi Azure Portal’ın yeni “preview” sürümü ile de yapabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile “preview” portal henüz “official” olarak desteklenmiyor!

Yeni portala https://portal.azure.com adresinden erişebilirsiniz.

clip_image011

İlaveten aşağıda görülen ayarlar menüsünden bir çok yapılandırmayı değiştirebilirsiniz(BGInfo vb.).

clip_image012

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Kaynaklar:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn606311.aspx

http://blogs.technet.com/b/askpfeplat/archive/2015/06/08/working-with-the-vmagent-on-microsoft-azure-iaas-vms.aspx