IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Revoke Remote Desktop Services Per Device Client Access License

Remote Desktop Session Host (RD Session Host) sunucunuz Per Device licensing mode’u kullanması için yapılandırıldığında, ve istemci bilgisayar yada cihaz RD Session Host sunucusuna ilk defa bağlandığında , istemci bilgisayar yada cihaz varsayılanda geçici bir lisans kullanır. İstemci bilgisayar yada cihaz sunucuya ikinci defa bağlandığından , eğer RD License server aktive edildiyse ve içinde yeterli derecede RDS Per Device CAL(client access license) varsa , istemciye devamlı kullanımı için RDS License sunucusu tarafından Per Device CAL verilir. Fakat lisans sunucusu aktive edilmemişse yada kullanılması için yeterli RDS Per Device CAL yoksa , istemci ilk bağlantısında aldığı geçici lisansı kullanmaya devam eder. Geçici lisansın kullanım süresi 90 gündür.

İstemcilere verilen RDS Per Device CAL’ların 52 gün ile 89 gün arasında süreleri dolay ve RDS License sunucusunda lisans havuzuda geri dönerler.(default auto configuration)

Bazı durumlarda istemcinin aldığı RDS Per Device CAL’ı , expiration süresi gelmeden , havuza geri döndürmek isteyebilirsiniz.(mesela istemci artık RDS kullanıcı değildir)

Bu durumda Remote Desktop Licensing Manager aracı ile RDS Per Device CAL’ı revoke edebilirsiniz. Küçük bir detay belirtmekte fayda var. RDS Per User CAL’ı revoke edemiyorsunuz.Device CAL revoke edildikten sonra hemen uygun hale gelip tekrar kullanıma sunulur. Ama revocation işlemini yeterli lisansa sahip olmak için birincil işlem gibi düşünmeyin lütfen!

Revocation ile ilgili limit şu şekildedir. Belli bir işletim sistemiiçin lisans sunucusu ile RDS Per Device CAL’ların ancak 20% ‘sini revoke edebiliyorsunuz. Örneğin, Lisans sunucusuna 300 adet Windows Server 2003 TS Per Device CAL yüklendiyse , belli bir anda bu Device CAL’ların 60 tanesini revoke edebilrisiniz. Yani daha fazlasını revoke edeyimde RDS kullanıcılarıma tada TS kullanıcılarıma lisans sağlayayım düşüncesi ile hareket edemiyorsunuz.Eğer lisans sunucusunda TS Per Device Lisans CAL yanında RDS Per Device CAL’lar da yüklüyse ( mesela 80 adet ) , RDS Per Device CAL’larında 20 tanesini revoke edebiliyorsunuz( revoke edilecek windows server 2003 ts per device cal sayısına ek olarak ).

Revocation işlemi aşağıdaki adımlar ile yapabilirsiniz.

1- RDS License Manager konsolunu açınız.

2- RDS Per Device CAL lisanslarını dağıtan node’u genişletin.

3- Listeden revoke etmek istediğiniz RDS Per Device CAL objesini seçin.

4- İsterseniz Action menüsünden isterseniz obje özelliklerinden Revoke RDS CAL seçini gerçeleştirin.

5- İşlem başarı ile sonuçlandığında , revocation işleminin sonuşlandırıldığına ve kaç adet revocation işlemine sahip olduğunuza dair uyarı/doğrulama mesajı gelecektir.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc732416.aspx