IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

SCOM 2012 için SQL Server (2008 R2 SP1 CU5) Reporting Service Yapılandırması

 

SCOM, daha önce de olduğu gibi yeni nesil System Center ailesinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.Bir nevi olmazsa olmazıdır.Bu yazımda sql server ve scom ürünlerinin farklı sunucular üzerinde olduğu yapımı kurarken scom 2012 kurulum sihirbazının bize sorduğu sql server reporting service konfigürasyonu açıkmalak istiyorum.

Projem için kullandığım yapımda, bir sunucuda SQL Server , bir sunucuda da SCOM barınmaktadır/barınacaktır. SQL Server’ım, 2008 R2 Service Pack 1 ve cumulative update 5 versiyonundadır. SQL Server kurulumu prosedürü konumuz değildir ama kurulum yaparken collation’a dikkat ediniz.SCOM kurulum

sihirbazını başlatarak işleme başlayabilirsiniz.Kurulum sihirbazı size klasik olarak sql server’ın nerelerde olduğunu soracaktır.SQL server’ınızın fqdn’ini kullanarak scom kurulum sihirbazına sql server’ınızı buldurabilirsiniz.( SQL Server’ın firewall’unda uzaktan bağlantı kabul etmesi için gerekli portları açmayı unutmayın lütfen ! )

SCOM kurulum sihirbazında ilerlediğinizde aşağıdaki kısma geleceksiniz. Öncelikle drop-down menüde bir sunucu ismi göremiyorsanız , scom kuracağınız sunucuya SQL Reporting Service kurmamışsınız demektir. SQL medyasını takarak reporting service bileşenini kurunuz.Sonrasında aşağıdaki gibi sunucu ismini görebilirsiniz.

clip_image002

İlerlemek istediğinizde SSRS yapılandırmasının yapılmadığını belirten hatalar silsilesi ile karşılaşabilirsiniz. Neden mi ? Muhtemelen ( hatta kesinlikle ) reporting service’in yapılandırmasını ( db’sini , url’sini , sertifikasını , bağlantıda kullanılacak kullanıcı hesaplarını vs…) yapmadınız ! Hadi beraber yapalım J

Öncelikle aşağıdan görebileceğiniz gibi Reporting Service Configuration manager’ı açıyoruz.

clip_image004

Sırası ile tab’ları yapılandıracağız.Daha sonra services.msc’den bakarsanız aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image005

Sonrasında URL’mizi yapılandırıyoruz. Bu noktada 443’ü kullanacaksanız scom sunucunuza bir adet computer certificate alınız.(Ki bence mutlaka kullanın)

clip_image007

Her tab’da yapacaklarınızı yazdıkan sonra sağ alt köşedeki Apply butonuna basmayı unutmayın. Sayfanın alt kısmında ayarlar yapılacaktır, gözleyebilirsiniz.

clip_image009

Database kısmının yapılandırması hayli önemli.Ben projemde scom server’ımın reporting database’ini ismine warehouse verdiğin bir sql server’da tutuyorum.Eğer uzaktaki sql server’da bir adet reportserver database’i varsa siz yeni bir tane oluşturabilirsiniz.Bende ismi ReportServerOM olan yeni bir database oluşturmak için change database buton’una basıp yeni bir db oluşturdum.(create a new db…)

clip_image011

Report manager url’si oluşturumak içinde apply’a basıyoruz. Alt kısımda uygulanan ayarları göstermesi harika bir durum bence gözlemek için…

clip_image013

Email kısımı bence tercihi ama ileriye dönük düşünürseniz mutlaka yapılandırın. Ardından son olarak (ki mutlaka yapınız) Encryption Key’in yedeğini alınız. Key *.snk uzantılı bir dosya olacaktır.

clip_image015

Daha sonra test etmek için url’den bağlanın. URL için daha önce 443&certificate yapılandırması yaptığımdan Https:// ile bağlanabiliyorum. Şimdi yazımın en başındaki SSRS belirleme ekranından rahatça devam edebilirsiniz J

Sorunsuz ve neşeli günler….

Kaynak : TechNet , Projelerim…