IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Setting up Highly Available Enterprise Vault Structure with Windows Failover Cluster (tr-TR)

Merhaba,

Bu yazımda Windows Failover Cluster servisini kullanarak Symantec Enterprise Vault ürününün Cluster konfigürasyonu adımlarını açıklayacağım.Windows Failover Cluster servisi yerine farklı bir cluster yazılımını da kullanabilirsiniz.Yazımın sonunda bundan biraz daha bahsedeceğim. Neyse şimdilik konuyu fazla dağıtmadan devam edeyim 🙂

Test ortamımı açıklayarak başlayabilirim.

Domain Controller : windc.test.ev , windows server 2008 R2

Exchange Server 2010 : windc.test.ev , windows server 2008 R2

SQL Server : sql.test.ev , windows server 2008 R2

iSCSI Target Server : windc.test.ev

Enterprise Vault (version 10.0.3):

Node 1 : n1.test.ev , windows server 2008 R2

Node 2 : n2.test.ev , windows server 2008 R2

Failover Cluster Name : ha.test.ev

Windows Failover cluster servisi yapılandırması için TechNet’e bakabilirsiniz. Üstte yazdığım gibi ismi ha.test.ev olan, 3 adet storage’ı olan bir cluster oluşturdum. 1 adet storage’ı Cluster Quorum diski ( Node and Disk Majority) olarak kullandım. Bu kısma kadar yaptıklarım bilindik Failover Cluster Serivisi yapılandırmasıdır.

Şimdi de Enteprise Vault ürününü tarafından kullanılacak cluster servisini yapılandırabiliriz.

1- Failover Cluster yönetim konsolu’unu açıyoruz. Yapılandırmanın genel görünümü aşağıdaki gibidir.

2- clip_image002

3- “Services and applications” ’a right – click ile aşağıdaki sihirbazı başlatabilirsiniz.

4- clip_image004

5- Belki ilerleyen yıllarda bu kısımda ön tanımlı bir Enterprise Vault servisi gelir. Şimdilik gerekli resource’ları tanımla işi bize ait !

6- clip_image006

7- Client Access Point, Enterprise Vault Server’ın ismi olarak düşünülmelidir. Yani Enterprise Vault Cluster ismi! İleride bu cluster ismini point eden bir alias tanımlayacağız.

8- Enterprise Vault Cluster yapısında kullanılacak disk resource’larını seçiyoruz. MSMQ , Index / Cache ve Vault Store için 3 ayrı disk kullandım.

9- clip_image008

10- Kullanmak istediğiniz disk’leri üstten seçiyoruz.

11- clip_image010

12- İşlemin özeti üstteki gibidir.

13- clip_image012

14- Enterprise Vault Cluster servisinin kullanacağı, fakat Services and Applications sihirbazında göremediğimiz bir bileşen kaldı. Cluster içinde hizmet verecek olan MSMQ resource’u!!!

15- clip_image014

16- Üstte de göreceğimiz gibi archive‘e MSMQ resource’unu ekliyoruz.

17- clip_image015

18- Üstteki resme bakacak olursak; archive altında Server (client access point) , MSMQ ve Disk Drives resource’ları görülüyor. Bu resource’ların dependency’leri mevcuttur. Sağlanmadığı taktirde “Online” yapamayız. Bu dependency’ler hakkında Symantec’in sitesinden bir alıntı aşağıdaki gidir.

19- clip_image016

20- Bu listeye göre yapımızı kontrol edebiliriz !

21- clip_image018

22- Client Access Point’in dependency’si üstteki gibidir. IP Address Resource!

23- MSMQ’nun dependency’si aşağıdaki gibidir. Storage ve Client Access Point resource !

24- clip_image020

25- Resource’larda bir değişiklik yaparsanız dependency’leri de kontrol ediniz! Zira resource’ları online yapabilmeniz için doğru dependency yapılandırması şarttır!

26- Failover Cluster altında Enterprise Vault için kullanılacak olan Cluster Servisi’ini(resource’lari ile birlikte) hazırlamış olduk.

27- Enterprise Vault media’sını node’larımıza mount ederek sunucuyu “Perpare my system” seçeneği ile kuruluma hazırlayabiliriz.

28- Ardından “Deployment Scanner” seçeneği ile kurulum öncesi kontrol yapabiliriz. Bu iki madde sağlıklı bir kurulum için önemlidir! Her iki işlemi de aşağıdaki Launcher’dan yapabilirsiniz.

29- clip_image022

30- “prepare my system” ve “deployment scanner” işlerinden sonra standart kurulum sürecini gerçekleştiriniz. Bu süreçte ürünün lisans’ını kullanmanız gerekecektir.

31- Her iki node’da da “system preparation” , “deployment scanning” ve Enterprise Vault Installation işlemlerini yapıyoruz.

32- Burada belirtmiyorum fakat Enterprise Vault kurulumu ve Exchange Server arşivlenmesi için yapılması gereken bir dizi işlem mevcuttur. Bunlara https://aydogmusoglu.com/archiving-exchange-server-2013-with-enterprise-vault-10.html adresindeki yazımdan yada https://www-secure.symantec.com/connect/articles/archiving-exchange-server-2013-enterprise-vault-10 adresimdeki yazımdan bakabilirsiniz.

33- clip_image024

34- Şimdi, node’lardan bir tanesinde Enterprise Vault’un konfigürasyonunu yaparak devam edelim.

35- Vault Configuration sihirbazını başlatıyoruz. İlk görünüm aşağıdaki gibidir.

36- clip_image026

37- Sihirbaz, cluster servisinin varlığını keşfetti! İlk seçenek ile devam ediyoruz.

38- Hatırlarsanız daha önce archive isminde bir cluster servisi oluşturmuştuk. Bu servis içinde Client Access Point, IP adresi, MSMQ servisi ve Disk’ler vardı. Bakın sihirbaz tam da onları istiyor 🙂

39- clip_image028

40- Eğer cluster servisinizde eksik/hata yoksa archive isimli servis seçip next ile devam edebilirsiniz.( siz servis ismini nasıl belirlediyseniz, onu seçerek ilerleyebilirsiniz)

41- clip_image030

42- Vault Directory’yi yapılandıracağız. Next ile devam.

43- clip_image032

44- Dil seçimi. Değişiklik yok. Next ile devam…

45- clip_image034

46- Vault admin hesabı olarak kullanmak istediğiniz hesabın bilgilerini yazarak devam ediyoruz.

47- clip_image036

48- SQL Server ismi (Bilindik bir isim olacaktır yapıdan yapıya göre değişebilir). Next ile devam..

49- clip_image038

50- Directory DB’nin ve Log’larının yerini nerede tutmak istiyorsanız belirtiniz!

51- clip_image040

52- Monitoring DB için benzer bilgiler gerekiyor.

53- clip_image042

54- Yine DB ve Log path’i belirleme zamanı…

55- clip_image044

56- Üstteki resimde görüleceği üzere ARCHIVE servisini point edecek olan bir alias belirliyoruz.( DNS’te cname açmayı unutmayınız)

57- clip_image046

58- Index ve Cache alanı için cluster disk resource’larından uygun olanı seçtik. Index ve Cache için I: diskini , MSMQ için M: diskini , Vault Store için V: diskini kullanmayı tasarlamıştım. ( 3 farklı disk)

59- clip_image048

60- Ardında devam. Resource’ları online hale getirebilirsiniz artık (Bring resource online kutucuğu işaretlenerek devam edilebilir). İsterseniz Failover Cluster konsolundan da olanları gözleyin.

61- clip_image050

62- Rapora dikkatlice bakarak hata olmadığından emin olun!… Ve next ile devam.

63- clip_image052

64- Üstteki seçenekler ile şimdi yada sonra Enterprise Vault’u Exchange Server arşivlemeye hazırlamaya başlayabilirsiniz(domain,vault store group,mailbox policy,vs…). Yazının konusu gereği ben burada bitiriyorum sihirbazı.

65- Üstte görülen Other Resources altındaki resource’ların dependency’lerini de gözleyin!!!

66- Birinci Cluster Node’u hazırdır.

67- İkinci Cluster Node’una geçerek Enterprise Vault Configuration Sihirbazını çalıştırıyoruz.

68- 36. maddeki resimde görülen seçeneklerden ortadaki ile devam ediyoruz. Size Vault Admin hesabı bilgilerini ve Cluster Resource bilgilerini soracaktır. Bunları ilk node’un yapılandırılması sürecinden hatırlıyor olacaksınız.İlave bir yapılandırma yok. Böylece ikinci node’da öncesinde yapılandırdığımız Enterprise Vault Cluster yapısına dahil oluyor.

69- Şu durumda Enterprise Vault Failover Cluster yapılandırması tamamlanmış oldu. Enterprise Vault Cluster Servisini ( archive ) node’lar arasında gezdirip test edebilirsiniz. Node’ları devre dışı(iki node’u aynı anda değil) bırakıp failover’ı test edebilirsiniz.

70- Sonuç: Enterprise Vault Cluster yapısı tamamlanmış oldu.

71- Symantec’in ilgili web sayfalarına bakmak isterseniz http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=HOWTO58149 adresinden başlayabilirsiniz.

Yapınızda mevcut ise yada satın almak isterseniz , Enterprise Vault cluster yapısını Veritas Cluster ile de yapabilirsiniz. Enterprise Vault için highly available bir yapı yada disaster recovery site yapılandırmaları; Storage Foundation + Veritas Cluster + Veritas Volume Replicator ile kurulabilir.

Aslında Microsoft Hyper-v 3.0 kullanıyorsanız vm replication ile de kolayca DR site hazırlamak mümkün.

İncelemek isterseniz

http://blogs.technet.com/b/tommypatterson/archive/2012/10/10/replication-with-hyper-v-replica-part-i-replication-considerations-made-easy-step-by-step.aspx

adresi ve

http://blogs.technet.com/b/tommypatterson/archive/2012/10/10/replication-with-hyper-v-replica-part-i-replication-considerations-made-easy-step-by-step.aspx

adresi ile başlanabilir. Benzer durumlar Vmware için de mevcuttur.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim…

2 comments found

  1. Merhaba Barış hocam,

    Şahane bir çalışma eline sağlık hocam.

    Alternatif cluster yazılımı ile ilgili daha ayrıntılı doküman var ise alabilir miyim?

    Saygılarımla. Bol neşeli ve sorunsuz günler dilerim.

Comments are closed.