IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Symantec Backup Exec 2014 & Exchange Server 2013 & Hyper-V

Merhaba,

Yakın zamanda, 2014 sürümü yayınlanan Symantec Backup Exec ürünü ile, Exchange Server 2013’ün yedeklenmesinden bahsetmek istiyorum.

Yazımda; Backup Exec 2014 kurulumundan, Agent yüklenmesinden, Exchange Server 2013’ün yedeklenmesinden ve bir restore denemesinden, Microsoft Hyper-V server’ın Backup Exec 2014 ile yedeklenmesinden bahsedeceğim.

Backup Exec 2014’ün kurulumu ile başayabilirim. Popüler bir ürün olduğu için detaylı tanıtımına gerek yok sanırım 🙂 Kendi segmentinde başarılı bir yedekleme yazılımı olduğunu düşünüyorum. Exchange Server yedekleme ve Backup Exec ürünü hakkında, aşağıdaki yazıya göz atmak isteyebilirsiniz.

http://www.msexchange.org/news/general/MSExchange-Readers-Choice-Award-Symantec-Backup-Exec-Exchange-Backup-Recovery-Apr14.html

 

 

clip_image001

Kurulum medyasını, Symantec Download merkezinden edinebilirsiniz(Trial, 60 days). Deneme sürümünde, her özelliğini bir süre kullanabiliyorsunuz.

Pre-Installation kısmından, sunucunun, Backup Exec 2014 kurulumuna hazır olup olmadığını gözleyebilirsiniz. Test ortamımda kullandığım sunucumda, pre-installation sihirbazını çalıştırdım. Sonuç aşağıdaki gibi.Test sunucumun fqdn’i , ev11.aydogmusoglu.com ‘du.

clip_image003

Pre-installation kontrolünden sonra, Install Product ile devam edebilirsiniz. Environment Check işleminden çıkan sonuçta, problemler gözlerseniz, problemleri gidermeden devam etmeyiniz!

Kurulum seçeneği aşağıdaki gibi.

clip_image005

Tipik kurulum süreci oldukça sade! Tipik kurulum yerine kişiselleştirilmiş kurulumu seçerseniz, bazı yapılandırmaları sizin belirlemeniz gerekecek!

clip_image007

Kişiselleştirilmiş kurulumda, SQL Server ve Feature seçimleri dışında farklı bir yapılandırma da yok.

clip_image008

Seçilebilecek feature’lar üstteki gibidir. Yedeklemek istediğiniz hedef sunuculara kurmanız gereken agent’ları, kurulum sürecinde veya kurulum sonrasında yükleyebilirsiniz. Agent’ları, bu aşamada seçmenizi öneriyorum.

clip_image010

Kurulum süreci üstte görüldüğü gibi başlıyor.Kurulum sonrasında, SQL Server’ınızda, Backup Exec ‘in veritabanının oluşup oluşmadığını kontrol edebilirsiniz.

clip_image011

Ürünün yönetim konsolunu açarak çalışmaya başlayalalım. Bu aşamadan sonra Backup Exec için BE kısaltmasını kullanacağım!

clip_image012

Görüldüğü üzere, BE ‘ye , kullanması için depolama alanı vermeniz gerekiyor. Farklı türlerde depolama alanı vermek mümkün.

clip_image014

Test ortamımda, disk-based alan tedarik edebildiğim için ilk seçim ile devam edeceğim. Disk-based depolama alanıma verdiğim isim ve tarif aşağıdaki gibi.

clip_image015

BE’ye depolama alanı olarak verebileceğiniz ayrı bir diskiniz olması gerekiyor!

clip_image017

Depolama alanı tedarik işleminde sonrai BE konsolundaki görünüm aşağıdaki gibidir.

clip_image018

Test ortamım için genel olarak kurulum sürecini tamamladım. Backup / Restore Job’larını oluşturmadan önce Agent yükleme sürecini tamamlamalısınız. Zira yedeğini alacağınız sunucuları BE konsolunda bulamazsınız 🙂

Aşağıda görülen kısımdan, agent yükleme sihirbazını açabilirsiniz.

clip_image019

Hedef sunucularınızı, agent kurulum sihirbazına ekleyiniz.

clip_image021

Birkaç “next” ile kurulum sürecini başlatabilirsiniz.

clip_image023

Kurulum sonrasında, reboot gerektiren sunucularınız olabilir. Müsait zamanda bir reboot!

clip_image025

Ajan(lar) kurulduktan sonra, BE 2014 yönetim konsolunda, yedeklemek isteyeceğiniz sunucuları görebileceksiniz. BE 2014 sunucu ve yedeklenecek sunucular arasında firewall varsa http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH43579 adresine göz atmak isteyebilirsiniz.

clip_image027

Sunucular için job’lar oluşturacağız. Sunucularınız sanal sunucular ise, sanallaştırma platformunu da, BE 2014 konsoluna ekleyebilirsiniz.

Öncelikli olarak, Exchange Server 2013 yapımın yedeğini almak için bir job oluşturacağım.

clip_image029

Yedeklemek isteyeceğiniz alan/alanlar farklı olabilir. Test amaçlı üstteki kriterlere göre yedek alacağım. Zamanlama işlemi yapmadım. Bir defa yedek alınacak. Normal şartlarda, yedekleme penceresini(backup window) seçmelisiniz!

clip_image031

İşlem tamamlandığında, konsolda, son alınan yedeğin bilgilerini gözleyebilirsiniz.

clip_image033

Şimdi de yedekten geri gönüş denemesi yapalım mı?

clip_image035

Üstteki mesajı, Baris’in mailbox’ından sildim. Mesajın tarihine ve konusuna dikkat ediniz. BE 2014 konsolundan alacağım görünüm ile karşılaştırabilirsiniz.

clip_image037

Restore sihirbazı açılıyor.

clip_image039

Bir mail item’ını restore edeceğim!

İkinci seçenek ile devam ediyorum.

clip_image041

Restore etmek istediğim mail item’ını seçtim. “Next” ile devam. 3-5 adet menu gelecek. Hepsinde tek tek ekran görüntüsü almadım. Restore Summary aşağıdaki gibi.

clip_image043

Restore işlemi başladı.

clip_image045

Restore işlemi tamamlandı. Baris’ın mailbox’ına göz atalım.

clip_image047

Yedekten döndürülen Mail Item geri gelmiş. Restore işlemine dair, kullanıcıya mail ile bir bildirim de yapılmış. Oldukça kolay oldu değil mi 🙂

Yazımın önceki kısımlarında bahsettiğim üzere, yedeklenecek olan sanal sunucuların barındığı hypervisor ’u(vmware ve/ya hyper-v), BE 2014 sunucuya ekleyebilirsiniz. Test ortamımda kullandığım hypervisor, Microsoft Hyper-v ‘dir. Onu, BE 2014 yapıma ekleyeyim.

clip_image049

Sihirbazın alt kısımlarında, Linux ve/ya MAC seçimleri de mevcut!

Microsoft Hyper-V Host seçimi ile devam ediyorum. Bir kutucuğu doldurmanız gerekiyor. Add Host sihirbazının özeti aşağıdaki gibidir.

clip_image051

İlerleyerek sihirbazı sonlandırın.

clip_image053

Hyper-v host’a agent yükleme işlemi başlayacaktır. Üstteki gibi ilerleme durumunu gözleyebilirsiniz.

clip_image055

İşlem tamamlandı. Restart gerektiriyor. Hyper-v host’umu yeniden başlatacağım.

Not: Hyper-v sunucunuz workgroup’taysa, Agent yüklemek için, <sunucu_ismi>\Administrator hesabını ve sunucunun IP adresini kullanınız!

Reboot sonrasında BE konsolu aşağıdaki gibidir.

clip_image057

Hyper-v ‘den bir yedek alma denemesi yapalım. Hyper-v Server ’a sağ click , backup ile devam .

clip_image059

Üstteki şekilde, 1 adet sanal sunucuyu seçtim. Job’ın özeti genel olarak aşağıdaki gibidir.

clip_image060

Job’ı tamamlandıktan sonra yedekleme işlemi başlıyor.Job’u oluşturmayı tamamlamadan önce, hyper-v host’un ve içindeki guest’lerin yedeklenmesi için gerekli izinlere sahip runas account’ları belirlemiş olmanız gerekiyor! Aşağıdaki ekran alıntısına benzer şekilde, kendi sistem ortamınızda da gerekli account’ları belirlemelisiniz.

clip_image062

Hyper-v host’um workgroup’tadır, virtual guest ’lerim aydogmusoglu.com domain ine üyedir! Dolayısıyla birbirlerinden farklı credential’a gereksinim duyuyorlar!

clip_image064

Üstte görüldüğü üzere, yedekleme işlemi başladı. Taktir edersiniz ki test ortamında bu yedek alma işlemini beklemek zor 🙂 Netice de Virtual Guest’ini yedekliyoruz!

Ürünün test amaçlı bir ortama kurulumu ve genel olarak fonksiyonlarının test edilmesi oldukça basit. Orta dereceli şirketler için aynı basitliğin gerçek ortamda da devam edeceğini düşünüyorum. Kurumsal şirketlerdeki dağıtık yapılar, segmentlenmiş network’ler, depolama sistemlerini vb. kriterler, ürünün fonksiyonlarının kullanımını etkiler.

Symantec Corp. ile veya bu konuda yetkin bir partneri ile, tasarım ve dizayn yapmalısınız!

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

3 comments found

 1. Makale için için çok teşekkürler. Backup Exec 2012 kullanıyorum fakat makalede dediğiniz gibi Microsoft Hyper-V Host kısmı yok bende. VMWARE ESX VCENTER Widows Server File Server gibi kısımlar var. Bunun nedeni ne olabilir?

  Teşk.
  Syg.

 2. Merhaba İsmail Bey,
  BE 2012 için Hyper-V desteği, benim incelediğim sürümden farklı olabilir. BE 2012 kurulum media’sından Hyper-V için ilave bir bileşen kurmanız gerekebilir. BE 2012 ‘yi incelediğim zamanlarda hyper-v agent kısmı ile ilgilenmemiştim. BE 2012 sürümü hatırlayamadım.

  Ürün konusunda Symantec ‘ten veya partnerlerinden destek alabilirsiniz.
  İyi çalışmalar dilerim.

 3. Merhaba İsmail Bey,
  BE 2012 için Hyper-V desteği, benim incelediğim sürümden farklı olabilir. BE 2012 kurulum media’sından Hyper-V için ilave bir bileşen kurmanız gerekebilir. BE 2012 ‘yi incelediğim zamanlarda hyper-v agent kısmı ile ilgilenmemiştim. BE 2012 sürümü hatırlayamadım.

  Ürün konusunda Symantec ‘ten veya partnerlerinden destek alabilirsiniz.
  İyi çalışmalar dilerim.

Comments are closed.