IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Veritas Cluster Server ve Storage Foundation ile Enterprise Vault Cluster Yapılandırması – 3

Merhaba,

Bu bölümde Veritas Cluster Server yazılımı ile devam edeceğiz. Bir önceki bölümde SF yazılımını kurup storage alt yapısını konfigüre etmiştik. SF kurulumu sırasında, VCS ‘de beraberinde kuruldu! Sırada VCS’in konfigürasyonu geliyor.

VCS, çeşitli uygulamalar ile cluster kurmak için size seçenekler sunuyor.

clip_image001

Seçeneklerin bir kaçını üstte resimde taradım. Üstte görülen bir uygulama için cluster yapısını kurduktan sonra VCM(Veritas Cluster Manager) ile yönetiyorsunuz. Cluster kurulumu için Cluster Configuration Wizard’ı çalıştırıyorum. Bu işlem, Microsoft Windows Server Failover Service’ini kullanarak cluster kurma işlemine karşılık geliyor J

clip_image002

Cluster kurulumu sihirbazında anlatılması gereken major ayrıntı yok. Adımları takip ederek inceleyebilirsiniz. Microsoft Windows Server Failover Service ile çalışmış olanlar için Veritas Cluster Server Configuration sihirbazı oldukça dostça gelecektir J Yabancılık çekeceklerini düşünmüyorum J

clip_image003

Cluster’a dahil edeceğim sunucuları seçtim.

clip_image004

Sihirbaz, node’lar üzerinde kontrol yaptı. Problem görünmüyor!

clip_image005

Yeni bir cluster kuruyorum! Anlaşılacağı üzere, varolan bir cluster’ın ayarlarını modifiye etmek için de bu sihirbazı tekrar çalıştırmam yeterlidir!

clip_image006

Cluster ismini belirledim. Neticede sihirbazı inceliyoruz, isim seçimi ne kadar önemli olabilir ki J

clip_image008

Bölüm 1’de ortamı tanıtırken oluşturduğum network interface’lerden bahsetmiştim. Bu aşamada, iki adet interface seçiyorum. Üstteki resimde geçen LLT(Low Latency Transfer) ve GAB( Global Atomic Broadcast) hakkında önerilen yapılandırmayı incelemek isterseniz http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH84157 adresine göz atmanızı öneriyorum.

Test ortamında çalıştığım için, ortamın imkan tanıdığı kadar best practice’e uyabiliyorum!

Next ile devam ediyorum.

clip_image009

Helper service için sizden istenen hesabı seçerek devam edebilirsiniz.

Bir sonraki menüde single sign on ile devam ediyorum.( varsayılan)

Seçimlerimizin özeti aşağıdaki gibidir.

clip_image011

clip_image013

Böylelikle, bir cluster’ı oluşturmuş olduk. Sihirbazı tamamlandıktan sonra notifier option yapılandırması geliyor. İsminden de anlaşılacağı üzere notifikasyon kanalı.

Sisteminize uygun parametreler ile yapılandırabilirsiniz.Burada dikkat edilmesi gereken husus, notifikasyon kanalının kullanacağı network interace’in seçimidir! Benim ortamımda bu interface CORPNET isimli olandır.

Node’lar, bu interface üzerinde Exchange Server’a bağlanabilmektedir.Exchange Server üzerinde de Relay yapılandırmasını unutmamak gerekir!

Nofikasyon kanalı yapılandırma sihirbazının özetini aşağıda paylaşıyorum.

clip_image015

Nofikasyon kanalının [email protected] mailbox’ına gönderdiği mesajlara örnek olması açısından aşağıdaki resmi paylaşıyorum.

clip_image017

Oluşturduğunuz cluster’a bağlanmak için Veritas Cluster Manager konsolunu kullanabilirsiniz. Konsoldan bir görüntüyü aşağıda paylaşıyorum.

clip_image019

VCS üzerinde cluster kurulum sihirbazını incelemiş oldum. Yazı dizimin sıradaki bölümü ile devam ederek Enterprise Vault Cluster yapılandırmasını incelebilirsiniz.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.