IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

VMTurbo Operations Managers , Planning Virtual Infrastructure

 

Önceki yazılarımda genel olarak üründen ve ürünün çeşitli özelliklerinden bahsetmiştim.

https://aydogmusoglu.com/vmturbo-operations-manager-for-virtual-infrastructure.html

https://aydogmusoglu.com/vmturbo-operations-manager-v3-2-new-version-released-whats-new.html

https://aydogmusoglu.com/vmturbo-operations-manager-application-discovery.html

Bu yazımda ürünün yine  oldukça kullanışlı ve önemli  bir özelliğinden bahsetmek istiyorum.

IT personeli olarak hemen her işimizde olduğu gibi firma alt yapısına gelişen ihtiyaçlardan dolayı yeni sanal sunucular (Vmware , Microsoft Citrix , RedHat vs.. ) , fiziksel sunucular (Dell,HP,Fujitsu vs…) , depolama üniteleri (netapp , ibm vs.. ) eklemek istediğimizde de maliyet ve karşılanması gereken taleplere ilişkin raporlara ihtiyaç duyarız yada hazırlarız. Virtual Infrastructure’ınızı VMTurbo Operations Manager ile yönetiyorsanız ürün bu işlem (planlama ) için hayli gelişmiş ve customize edilebilen bir arabirim sunuyor.“Planner”

Planner modülü ile neler yapabiliriz ?

– Eğer yapınızda çalışan sunucuları değiştirirseniz workload/cost değişimi nasıl olurdu ?

– Yeni sunucular eklerseniz workload/cost değişimi nasıl olurdu ?

– Yeni storage alırsanız workload/cost değişimi nasıl olurdu ?

-Yapıya yeni sanal sunucu eklerseniz elinizdeki alt yapı ile workload/host nasıl değişirdi ?

– Ve dahası …

Yani Planner modülü size “what if….” sorularına cevap vermeniz icin basitçe ve kişiselleştirilebilir bir arayüz sunuyor. Bu soruların cevaplarını satın alma sürecine girmeden tamamen giderdiğinizi düşünürseniz bir firma için en ideal analiz raporunu yapamışsınız demektir. Çünkü her firma uygun maliyetli ve gerekli durumlar için çözüm arayışına bütçe ayırımına girer .

Yine bu soruların cevaplarını tam anlamıyla bulduğunuzda ürünün sizin yapınıza dair amacını korumuş olursunuz. Ürünün amacı nedir derseniz : Sizin yapınız için Intelligent Workload Management , Assure Service Performance , Compliance . Aslında bu amaçlar firmanın amacıdır değil mi ?

VMTurbo bunları nasıl yapıyor derseniz bir kaç örnek üzerinden ve ekran görüntüleri eşliğinde inceleyelim.

VMTurbo yönetim konsolunu browser yardımı ile açıyoruz.

clip_image002

Plan tab’ına geldiğimizde bizi bekleyen manzara üstteki gibi. Görüntünün ortalarındaki bir kısmı (kullancağımız kısım) daha da büyütüyorum.

clip_image004

Üstte görülen ayarlar ve seçim menüleri ile “what if….” Sorularına vevap buluyoruz. Öncelikle Scope kısmından yapınızdaki cluster’ı ( üzerinde oynamalar yapmak için ) seçiyoruz.

clip_image006

Ardından aşağıdaki görüleceği gibi, ne tür bir değişimi gözlemek istiyorsak ( vm ekleme , host ekleme /çıkarma vs…. ) bunu belirliyoruz.

clip_image008

Dilerseniz daha gelişmiş planlamalar yapabilirsiniz. Örneğin eklemek istediğiniz fiziksel sunucularınız yada kullandığınız fiziksel sunucularınızın yük durumunu simule edebilirsiniz.

clip_image009

Yapıma 10 adet ( pre-defined template’den ) VM ekleme senaryonusunu deneyeyim.

clip_image011

Bendeki test ortamı göz önüne alındığında (test ortamımda her şey sanal üzerinde çalıştığından esx’lere vs… ayrılan resource’lar limitliydi ) ilaveten 10 host , ve 2 storage almam gerekiyormuş.

Peki elimdeki host’lardan birini değiştirsem ne olur ? ( daha iyi bir sunucu template’i ile )

İşte bu noktada şu durumları daha rahat değerlendireliriz. 10 adet yeni host (yeni fiziksel sunucu ) almak yerine elimdeki 4 fiziksel sunucuyu daha donanımlı 3 fiziksel sunucu ile değiştirsem maliyet ne olurdu ? Üsttelik simulasyona bu tür taleplerimizi ekleyerek maliyet/gereksinim analizi yapabiliyoruz. Bu sayede neye ihtiyacımız olduğunu daha net belirleyebiliyoruz. Durumu raporlama isteseniz bu işlemde basitçe gerçekleştiriliyor. Örnek bir raporun ilk sayfasından görünüm aşağıdaki gibi.

clip_image013

Firmanızda ürünü incelemek için demo çalışması talebiniz olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected]

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.