IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Vmware vSphere: Microsoft Cluster ve Veritas Cluster için Shared Disk(Raw Device Map) yapılandırması

Merhaba;

Microsoft Failover Cluster ve Veritas Cluster kullanımından dolayı, faklı fiziksel sunucularınızdaki virtual guest’lerinize, depolama ünitesinden temin ettiğiniz alanları kullandırtmak isteyebilirsiniz. Kullandığınız hypervisor’a göre shared disk’lerin servis edilmesi farklılaşacaktır. Hyper-v tarafında Clustered Shared Volume’ler üzerinde açılabilecek *.vhd,*.vhdx dosyaları işinize yarayabilir. Virtual WWN’ler kullanabilirsiniz.vSphere ile Raw Device Mapping kullanabilirsiniz.Seçenekler, kullandığınız hypervisor’a bağlı olarak farklılaşabilir.

Yazımda, Vmware vSphere yazılımı çalışan fiziksel sunuculara atanmış alanların(LUN), sunucular üzerindeki virtual guest’lere paylaştırılmasından(shared) bahsedeceğim.

Yapınızda, 4 adet fiziksel sunucu üzerinde vSphere(5.1+) yazılımının çalıştığını varsayınız. Depolama ünitesinden aldığınız alanın, tüm fiziksel sunucularda görülebilir olmasını sağlayınız. Her bir fiziksel sunucu üzerinde de ikişer adet sanal sunucu(virtual guest) çalıştığınız varsayınız.

Sanal sunucunun context menüsündeki “Edit” fonksiyonu ile Host1(vSphere Host) üzerindeki sanal sunucunun(Guest1) özelliklerini açınız.

clip_image002

“Add” ile disk ekleme işlemine başlayınız. Disk seçimi menüsünde, Raw Device Mappings iledevam ediniz.

clip_image003

Üstte görüldüğü üzere( sizin yapınızda, isimler ve ilgili değerler farklı olacaktır!), ilgili LUN’u seçerek sonraki aşamaya devam ediniz.

clip_image004

Seçtiğiniz LUN’un mapping’i ile ilgili bilgileri, nerede tutacağınızı seçebilirsiniz.Bu bilgileri tutmak için de ayrı bir LUN kullanabilirsiniz(Opsiyoneldir!).Devam.

clip_image005

Üstteki adıma geldiniz. LUN’un boyutu 2TB’den büyük ise, “Virtual” seçimi kapalı gelecektir! vSphere’in gelecek sürümlerinde bu durum gelişebilir/değişebilir. “Physical” seçimi ile devam ediniz.

clip_image007

Sıradaki adım, SCSI kanalı seçimidir. Bu yazının konusunu göz önüne aldığımızda, bu adım en önemli adımdır. LUN’u, sanal sunucuya, hangi scsi kanalından bağladığınızı not edin! Diğer sanal sunucuya aynı LUN’u bağlarken, aynı scsi kanalını kullanacaksınız.Aksi durumda, yönetilebilirlik ve fonksiyonelite zorlaşır/bozulur!

Sihirbazı tamamlayabilirsiniz. LUN’u, RDM Disk olarak eklediğiniz sanal sunucunun özelliklerine tekrar bakalım.

clip_image009

RAW LUN bilgisi üstteki gibidir.Sağdaki alanda, üstte numaralardan oluşan kısım önemli değil. Bir altındaki kutucuktaki alanda yazan bilgi sizin için önemli. Kapattığım alanda, raw olarak eklenen LUN’un “path” ’i yazmakta. Path’in örnek biçimi aşağıdaki gibidir.

[Datastore_İsmi] Sunucunun_Datastore_İçinde_Durduğu_Klasör/Disk_İsmi.vmdk

Mesela bu bilgi aşağıdaki şekinde olabilir.

[SVR1] ServerOS1/ServerOS1.vmdk

VMDK’nin path’ini ve scsi numarasını kaydedin.

Diğer sanal sunucunuza, bir öncekine map’lediğiniz raw device’ı, bağlama aşamasına geldik.Diğer sanal sunucunuzun ismi Guest2 olsun.

“Edit” fonksiyonu ile Guest2’nin özelliklerini açınız.

clip_image010

Üstteki seçim ile devam ediniz.

clip_image011

Sonki adımda, Guest1’e bağladığınız Raw Device’ın path’ini yazınız. Bir sonraki adımda, scsi kanalını seçeceksiniz. Guest1’de kullandğınız scsi kanalını seçiyorsunuz! Ardından sihirbazı tamamlayınız.

Şimdi, Guest1’in ve Guest2’in aynı scsi kanalından bağlanmış diski kullanılabilmesi için(scsi sharing), Guest1’in ve Guest2’nin configuration parameters listesine ekleme yapalım.

Aşağıdaki işlemi, LUN’u raw device olarak eklediğiniz virtual guest’lerin( benim labımda, guest1 ve guest2 idi) tamamında yapınız!

clip_image012

Üstteki eklentide, 1:0 kanalı yerine, kullandığınız scsi bus numarasını yazmalısınız! Change Block Tracking özelliğini(üstteki resimdeki son satır), yapınıza uygun olarak true/false yapabilirsiniz.CBT özelliğini modifiye ederken, Vmware Replication’ı ve Backup yazılımınızı göz önüne almalısınız!

Yapılandırma konusunda desteğini esirgemeyen Sevil ŞENDERE ’ye teşekkür ederim.

Kaynak:

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1034165

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1031873

http://www.symantec.com/connect/articles/building-vmware-shared-disk