IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Windows Server 2012 , Server Manager ile sunucu yönetiminde yenilikler

Merhaba ;

Bu uygulamamızda Server Manager kullanarak ve devamı niteliğinde olacak olan sonraki iki yazımda da PowerShell 3’ü kullanarak sunucu yönetiminde “daha gelişmiş düzeyde nasıl sağlayabilir” ’izi inceleyeceğiz.

Her zamanki gibi test ortamımı açıklayarak başlayabilirim. Fazla sayıda sanal sunucu kullanmak sadece bazı uygulamaları rahat görmeyi sağlıyor. Bunun dışında ortamınız uygun değilse bir kaç sanal sunucu ile de rahatlıkla bu uygulamayı sonrakileri inceleyebilirsiniz.

DC : Domain Controller

Server1 : Üye sunucu

Server2 : Üye sunucu

Node1 : Cluster Node’u

Node2 : Cluster Node’u

HV1 : Sanal Hyper-V

HV2 : Sanal Hyper-V

Sanal ortamlarda Server Manager’ın çözünürlüğü bütün pencereleri rahatça görmenizi engelleyebilir. Önerilen minimumçözünürlük server manager için 1376*768 ‘dir.

Uygulamaya başlayalım. İlk alıştırmamızda Remote/Multiple Server Group oluşturmayı ve Dashboard yapısını inceleyeceğiz.

NOT:Server Manager’ı farklı şekillerde kullanmaya çalışmak belki ilk etapta gereksiz görülebilir fakat yoğun ve rutin administrative task’lerda bence daha az zaman tüketmenizi sağlayacaktır.

Remote Server Group ile ilgili server’lara ait event’leri , alert’leri , performance’ları vs.. ayrı bir görünüm ile daha rahat ve odaklanarak inceleyebiliriz.Server Manager’ı kullanarak group’umuzu oluşturalım.

clip_image002

Node1’i , node2’yi , hv1’i ve hv2’yi ekliyorum.

clip_image003

Ardından “ok” ile işlemi tamamlıyorum. Yeni group, server manager’da sol kısma alt tarafa ekleniyor.

clip_image004

Bu kısımdan sizin ekleyeceğiniz server group’larına geçiş yaparak istenilen sunucuları daha yoğun bir şekilde odaklanarak inceleyebilirsiniz.

Şimdi sunucuların genel sağlık durumunu gözleyebileceğimiz dashboard’a bakalım.Üstteki screenshot’dan da görebileceğiniz gibi dashboard üst kısımda görülüyor.

clip_image005

Dashboard’da alt kısımlara inersek az önce oluşturduğumuz sunucu grubunu görebiliyoruz. Bu kısımdan event bilgilerine servis bilgilerine geçiş oldukça kolay görünüyor.

Events kısımına bakarsak ;

clip_image006

iki sunucumuzla ilgili event’ler mevcut. Services kısmına bakarsak ;

clip_image007

bir sunucunun servisinin durumu ile ilgili bilgi mevcut. Örneğin üst kısımdaki event bilgilerinin bulunduğu ekranda serverity levels’ı critical’dan All’a çekersek tüm sunucuların event’lerini rahatlıkla gözleyebiliyoruz.

clip_image008

Liste aşağıya doğru akmakta ben bir kesitini aldım.Yine oluşturduğumuz sunucu grubundaki bir sunucu üzerinde yada bir kaçı üzerinde yüklü olan role’leri yada servisleri görmek istersek InfraServers dashboard’unu kullanabiliriz.

clip_image010

Gözleyebildiğimiz gibi bir sunucu grubu ile istenilen sunuculara focus’lenmek oldukça kolaylaşmış durumda.Sunucu grubunun üyelerinden bir tanesinde ya da All Servers altındaki sunuculardan bir tanesinde right click ile menüye bakarsak ,

clip_image011

uzaktan bir çok task’i gerçekleştirebileceğimizi görüyoruz. Genelde kullanılacak olan PowerShell gibi duruyor. Bununla birlikte en üst kısımdaki rol ve özellik ekleme kısmı da çok kullanılacakların arasında gelmekte bence.

Yine sunucu grubunuz içindeki bir yada bir kaç sunucunuz için performance sayaçlarına bakmak isterseniz sunucuzu seçerek perfomance menüsüne doğru scroll’u indirerek hızlıca bu değerleri gözleyebilirsiniz.

clip_image013

Node1’de “start performance counter” işlemini başlanmıştım kısa bir süre içinde cpu vs.. değerleri dashboard’a getiriyor. Yine sunucu grubunuzda Best Prac. Ana. taraması yapabilirsiniz. Bu işlemlerin tamamı dünüşüldüğünde oldukça basit işlemler ama tamamının bir konsol’dan yapılabilmesi kısmı oldukça kolaylık sağlıyor.

Sonuç olarak GUI ve yeni server manager’ı daha efektif kullanmaya dair bir kaç noktayı incelemiş olduk. Bir sonraki uygulamamızda server management konusunda PowerShell ile ilgileniyor olacağım.

Herkese neşeli günler…