IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Windows Server 2012–IPAM Server ile işlemler ve gözlemler

Merhaba;

Bir önceki uygulamamızda (https://aydogmusoglu.com/windows-server-2012ipam-server-konfigrasyonu.html) IPAM server yapılandırmasını tamamlamıştık. Bu uygulamamızda IPAM Server ile bir kaç yönetim ve gözlem yapacağız.

DHCP ve DNS server gözlemi

DHCP Server’da Scope oluşturmak

IP address Space gözlemi işlemlerini inceleyeceğiz.

image

IPAM konsoluna bakacak olursak Domain Controller üzerinde çalışan DNS ve DHCP servislerinin sağlıklı olduğunu görebiliyoruz.

image

DNS servisinin çalıştırdığını zone’ların durumunlarının sağlıklı olduğunu görebiliyoruz. DHCP içerisinde kullanılmak üzere bir Scope oluşturalım.

Scope oluşturma işlemini IPAM yönetim konsolu ile yapıyorum.

image

Bu konsolda açılan scope creation sihirbazında scope oluşturmak için gereken tüm sorular/bileşenler aynı bir ekranda toplanmış.

image

Scope için belirlemek isteyeceğiniz bütün özelliklerin tek bir pencerede görünmesi işleri bence oldukça konforlu ve kolay hale getirmiş.

image

Örneğin üst kısımdan uygun olan tüm option’ları listeleyebilmek ve kullanabilmek ayrı bir kolaylık bence.

image

İstenilen özellikleri seçip scope oluşturma işlemini tamamlıyoruz. IPAM konsolundan scope’umuz yerini almış durumda. Scope’un Percentage Utulized kolonuna bakarsanız henüz 0.00 ‘lık bir kısmının kullanıldığını yani hiç kullanılmadığını görebilirsiniz.

DHCP client’a geçerek ip almasını sağlıyorum

image

Ardından tekrar IPAM konsoluna geçerek utulization’a bakarsak %’lik bir artım olduğunu görebiliriz. Eğer göremezseniz öncesinde tasks kısmından data retrieve işlemini yapın ve F5 ile refresh yapın. Yada task scheduler’ın data retrival zamanı bekleyiniz. Ben lab için 5 dakikaya düşürmüştüm önceki yazımda.

image

Bu uygulamada IPAM ile DNS ve DHCP server gözlemi ve DHCP’ye dair bir işlem yaptık. Bunların haricinde bence bir digger önemli kısım (IPAM konsolunda görebileceğiniz) ise IP Address Space kısmıdır.

image

IPAM konsolundaki IP Adress Space menüleri ile yapacağınız gözlemler ve elde edeceğiniz bilgiler production için oldukça büyük önem arz etmektedir ve zamanında bu tür bilgilere erişebilmek Windows Server 2012 ile gelen yeni feature ile oldukça hızlı olacağa benziyor.

Herkese neseli günler…