IT & IoT Security | Cloud | It's all about the life itself

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Windows Servisleri ile ilgili hatalar…

Merhaba , geçen hafta yaşadığım bir problemi ve çözümünü paylaşmak istiyorum.

Danışmanlık hizmeti verdiğim firmaların birinden problemli bir DHCP server bilgirimi aldım. DHCP server’a konsolundan giriş yaptım. İlk dikkati çeken , taskbar’da saatin kenarındaki üzerinde X işareti olan network bağlantısı idi.

Ama sunucunun internete erişiminde bir sıkıntısı yoktu.Ardından güncelleme yapmak istedim. Windows Uptade servisi firewall’a dayandırdığını bir hata verdi. Windows Firewall konsolunu açtığımda konsol yüklenemiyordu. Firewall servisini yeniden başlanmak istedim. Bağlı olduğu servislere dair bir hata verdi. Son olarak Firewall servisinin bağlı olduğu Baseline Filtering Engine servisinin çalışmadığını gördüm. Çalıştırmak istediğimde Access Denied ! . AynıAccess Denied hatası DHCP server servisinin çalıştırmak istediğimde de karşıma çıktı. DHCP server servisi durduğu için ip leasing de durmuştu.

Problemin çözümü ise kayıt defterine ve izinlere dayanıyordu. Kayıt defterinde Baseline filtering Engine , DHCP , Firewall ve Diagostics Policy servilerinin sahip olması gereken izinlerde sorun vardı. Diagnostics Policy servisi bu konularla doğrudan ilgili değil ama onunla ilgili hatalarda benzer çözüme sahip. İzinlerin yapılandırılması ve çözümün elde edilmesi ile ilgili anlatımımı aşağıdaki link’ten izleyebilirsiniz.

 
http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/7093.windows-servisleri-ile-ilgili-hatalar-access-is-denied-tr-tr.aspx 

http://support.microsoft.com/kb/943996

Kaynak : Technet, Günlük işler

1 comment found

Comments are closed.